Syndrom pięknej pogody to impuls dla ruchu i turystyki w gminie Nasielsk?

Pogodny, ciepły dzień zachęca osoby, rodziny czy grupy sportowo-towarzyskie do wyjścia z domu. Szczególnie teraz po zimie gdy dzień staje się dłuższy i wiosenne symptomy będą zapraszać na spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Piesza turystyka istnieje od zawsze. Z roku na rok rośnie także liczba osób którzy lubią aktywnie spędzać czas zwiedzając swoje okolice na rowerach, pieszo lub biegając. Często całymi rodzinami. W ten sposób, możemy poznawać swoje okolice, a przy okazji nasze ciało i wnętrze pozytywnie korzysta na tym poprawiając zdrowie i samopoczucie.

Oprócz mieszkańców gminy Nasielsk skorzystać z uroków naszych terenów mogą także przyjezdni. Bliskość aglomeracji Warszawskiej sprzyja napływowi podróżników- zaciekawionych Mazowieckiej przyrody i miejsc. Linia kolejowa jest doskonałym środkiem transportu, aby turyści zawitali w nasze okolice. Mamy w gminie 4 przystanki z których mogą wysiadać potencjalni podróżnicy. Przystanki kolejowe są tym samym idealnym startem bądź węzłem szlaków turystycznych.

Wytyczenie ich ułatwia poruszanie się korzystającym z nich nie tylko za pomocą mapy, ale i w terenie. W danym obszarze dla uproszenia każdy szlak jest oznaczony innym kolorem.

A jak to wygląda w naszej gminie?

Szlaki turystyczne omijające Nasielsk

Nasze tereny są jedynie na granicach styczne z wielką siecią tras turystycznych Mazowsza, czyli oderwanie od niej. Wytyczone szlaki mamy na południowym i zachodnim jej skraju będące łącznikami lub wydłużeniem tych już istniejących w sąsiednim Pomiechówku. Co do infrastruktury do ich stworzonych powstały ciągi pieszo – rowerowe na krótkich odcinkach wzdłuż drogi powiatowej Nasielsk – Siennica i Cegielnia Psucka. Jest również zapomniana i niestety zaniedbana ścieżka rowerowa wzdłuż drogi powiatowej za szkołą w Budach Siennickich w kierunku Krogul.

W planach nasielskiego Urzędu Miejskiego jest od lat niezrealizowana ścieżka rowerowa zaczynająca się w Mogowie i prowadząca przez Nasielsk do Krzyczek.

Co oferuje Ziemia Nasielska w kwestii turystyki?

Mamy piękne krajobrazy mazowieckiej wsi, które pasażer kolei zauważa już wyjeżdżając z Lasów Pomiechowskich. Widniejące z okna aż po Jackowo Dworskie tereny są miejscami pofałdowane, co dodatkowo je uatrakcyjnia. Posiadamy wiele kompleksów leśnych takich jak okolice Paulinowa, Cieksyna czy Farmy Krzyczki, Chrcynna i Popowa należących do Karniewsko-Nasielskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, który jest jednym z ciągów przyrodniczych Niziny Północnomazowieckiej. Sama rzeka Wkra i jej przyległe obszary to piękne widoki dla zwiedzających. Do atrakcji trzeba doliczyć wiele zabytków historycznych poszczególnych miejscowości- dworków, lotnisko, wieża ciśnień, zbiorniki wodne, kolorowy Cieksyn z zabytkowym Kościołem.

Co możemy zrobić?

Po pierwsze wyznaczyć nowe szlaki, tworząc turystyczną mapę gminy Nasielsk. Poprzez aplikacje dostępne w internetowych mapach możemy dać impuls, aby gmina Nasielsk zaistniała w układance sieci turystycznego Mazowsza. Nasielska Baszta jest idealnym miejscem, aby znajdował się tam punkt informacji turystycznej. Przy każdej stacji PKP można by też postawić dla aktywnych mapę z naszym fragmentem Mazowsza.

Rozbudowując stadiony, modernizując drogi nie bierzemy pod uwagę, jak małymi kosztami moglibyśmy rozwinąć turystykę zachęcając szersze grono ludzi do odwiedzenia naszej gminy. Tym samym wpływając pozytywnie na wizerunek i promocję naszej gminy, która ma potencjał turystyczny. Zwłaszcza, że jest możliwość pozyskania środków zewnętrznych, które mogłyby pomóc w rozwinięciu tej dziedziny.

Mapa z https://mazowsze.szlaki.pttk.pl/mapa

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk​

Dodaj komentarz