Kto lubi zwiedzać tego typu zaciszne, ciekawe miejsca wśród natury wie jaką popularnością cieszą się u naszych sąsiednich gmin. Spacer czy przejażdżka rowerem przez takie obszary cieszy i służy wielu ludziom. Mogą tam obserwować życie lokalnego środowiska i zmiany przez wszystkie pory roku, spędzić aktywnie czas czy po prostu wybrać się na inną ścieżkę codzienności.
Każdy ciek wodny jest źródłem życia flory i przyciąganej fauny, która podąża wzdłuż niego pomiędzy lasami, i swymi siedliskami, więc jest pełne egzystencji całym rokiem co uatrakcyjnia jego pasmo. Trasa szlaku oczywiście wiodła by wzdłuż jej koryta i mogłaby biec przez ciekawsze obszary bliżej jej osi, a mniej atrakcyjne w oddali. Odcinkowo rozwidlając się nawet, główna trasa dla rowerzystów a boczną dla pieszych- bliższa jej ”pereł” przyrodniczych. Podłoże zmienne (np. szuter, kostka, kładki), zależne od typu fragmentu ścieżki. Z pewnością nie obejdzie się bez wykorzystania lokalnych dróg
Szlakiem życia Nasielnej, czyli wyprawa edukacyjno-przyrodnicza dla każdego.
Górny bieg Nasielnej jest w Krzyczkach Szumnych i Głodowie gdzie przecina korytarz ekologiczny z kompleksem leśnym. Na swej drodze ma bogactwo terenów takie jak: torfowiska, podmokłe, siedliska Natura 2000, parki przykościelne i dworskie czy obszary chronionego krajobrazu pełne świata roślin. Można będzie też zobaczyć pomniki przyrody m.in dąb szypułkowy, klon zwyczajny itp. Przy tych miejscach formę edukacyjną mogą pełnić tabliczki infografik.
Tak wygląda koncepcja. Tylko czy władze gminy Nasielsk dostrzegą i przebadają czy to sensowny, możliwy pomysł by wykorzystać to co posiada? Klucz do sukcesu to odpowiednio ”doprawić” i wyeksponować to co się ma- walory przyrodnicze i krajobrazowe.
Etapami można stworzyć ciekawy projekt ”Szlakiem mostków, kładek i natury wzdłuż Nasielnej”. Przy niedużym nakładzie kosztów i współfinansowaniu ze środków zewnętrznych można osiągnąć wiele. Dobry plan to początek realizacji.
Czy Urząd Miejski w Nasielsku zainteresuje się kiedyś takim tematem, czy zadba o aktywny czas dla mieszkańców i przyciągnie więcej przyjezdnych?
Czy Nasielsk też potrafi dalej ruszyć w rozwoju rekreacji i turystyki dla ludzi?
Co prawda od wielu lat drążony jest temat alternatywnej ścieżki rowerowej (Mogowo – Nasielsk – Krzyczki) w ciągu dawnej kolejki wąskotorowej, ale wciąż stoi w miejscu na etapie uzgodnień i przejmowania terenów. Trasa połączyłaby aglomerację Nasielską bezpieczną drogą. Jednak jeszcze na nią musimy poczekać.
ŁM
Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk