Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Pragniemy tego co najlepsze dla swoich dzieci. Jednak postrzeganie tego co jest tą najlepszą rzeczą bywa różne. Jeśli chcemy, aby były szczęśliwe i zdrowe, spróbujmy podarować im lepszą przyszłość. W prezencie na Dzień Dziecka podarujmy wszystkim dzieciom na świecie nasze zaangażowanie w tworzenie dla nich lepszego świata. Pozostawmy Ziemię w lepszym stanie, niż ją zastaliśmy i nauczmy nasze pociechy szanować przyrodę.

Proste eko zasady

Przedstawiamy kilka prostych rzeczy które możesz robić razem z dzieckiem, aby na całe życie zaszczepić mu ekologiczne nawyki i poczucie odpowiedzialności za otaczający nas świat.

  1. Segregujcie śmieci – już maluchy warto uczyć rozpoznawania plastiku, papieru czy szkła. Grupowanie śmieci i przyporządkowywanie ich do określonych kolorów pojemników może być dobrą zabawą, a nawyk zostanie na całe życie.
  2. Kupujcie odpowiedzialnie – wybierajcie produkty lokalne, wytwarzane w zgodzie z naturą, certyfikowane; ograniczcie kupowania plastiku, m.in. plastikowych słomek, kubków, talerzy, czy plastikowych zabawek… itd. ; na zakupy zabierajcie własną torbę.
  3. Oszczędzajcie wodę – przypominajcie o zakręcaniu kranu w czasie mycia zębów.
  4. Oszczędzajcie energię – pamiętajcie o wyłączaniu światła, gdy wychodzicie z pokoju.
  5. Nazywajcie gatunki roślin i zwierząt, rozmawiajcie o przyrodzie – trudno troszczyć się i szanować coś, czego się nie zna.
  6. Uprawiajcie wspólnie rośliny – warzywa, owoce, zioła albo kwiaty, w zależności od możliwości. Takie zajęcie uczy dziecko wrażliwości i pozwala na bliskie spotkania z naturą.
  7. Spędzajcie jak najwięcej czasu aktywnie na świeżym powietrzu– nowe technologie skutecznie odciągają dzieci od kontaktu z naturą, a przecież ruch to zdrowie!
  8. Bierzcie udział w piknikach ekologicznych – dziecko zyska poczucie, że nie jesteście jedynymi dla których ekologia jest ważna.
  9. Twórzcie kreatywne zabawki – wycinanki ze ścinków, domki z pustych opakowań, instrumenty z butelek… to dobra nauka recyklingu
  10. Uczcie dzieci wrażliwości. To absolutna podstawa ekologicznego wychowania. Dziecko, które potrafi przejąć się cudzym losem i współczuć innym, automatycznie przyjmuje za oczywiste, że słabsi od niego potrzebują opieki. Do tego odkrywa, że choć samo jeszcze jest małe, może np. dokarmiać zimą ptaki czy opiekować się bezdomnymi kotami – albo po prostu wielkodusznie ocalić pająkowi życie.

Spójrzmy w przyszłość

Nasielsk Dzieci

Każdy mały krok proekologiczny, który stawiamy razem z dzieckiem, działa na korzyść kolejnych pokoleń. Pamiętajmy też o tym, że dziecko uczy się robiąc to, co robią dorośli. Możesz opowiadać dziecku niezliczone historie, pokazywać filmy, pouczać, edukować i wymagać, jednak na nic się to zda, jeżeli swoją postawą i zachowaniem nie dasz przykładu.

Chodzi nie tylko o to, aby twoje dziecko nauczyło się odróżniać pojemniki na plastik od tych na papier. Przede wszystkim chodzi o to, aby wyrosło na wrażliwego, odpowiedzialnego człowieka, a w przyszłości mogło cieszyć się pięknem przyrody i niezmienionym środowiskiem. Dbajmy również o nasz Nasielsk i jego przepiękną okolicę.

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk

Dodaj komentarz