Wieża ciśnień spod Nasielska

Wieża ciśnień - Nasielsk PKP

Czy Nasielsk jest sentymentalny i lubi wspominać swoją historię? Czasem można odnieść wrażenie, że nie. Nie znajdziemy tu za wiele informacji dotyczących Żydów zamieszkujących tereny dzisiejszej gminy Nasielsk. Co najwyżej wzmianka w danych statystycznych. Jakieś tablice? Też ciężko na takie natrafić. Rewitalizacja Rynku? Nawiązanie do długiej i barwnej historii czy „betonoza”? Wygląda na to, że to drugie. Jakby ktoś chciał zbudować „park” na nowym betonowym wielkomiejskim osiedlu.

A może historyczne ruiny grodu? Niestety to też zapomniane i zarastające z każdym rokiem bez możliwości dojścia. Ba, wielu mieszkańców gminy Nasielsk nie wie, że coś takiego znajduje się u nas! Co z zabytkowym budynkiem dawnego Domu Modlitwy w Mazewie Dworskim? Czy będzie rozebrany jak planuje Burmistrz Nasielska? No dobrze, a może kolej? Tu nie można mieć już wątpliwości – zero sentymentów. Likwidacja zabudowy po parowozowni, szybki demontaż kolejki wąskotorowej (choć grupa mieszkańców walczyła o nią do ostatniej chwili, to chyba na wsparcie nasielskich urzędników doczekać się nie mogli). A chyba Nasielsk koleją żył…

Wieża ciśnień i ruiny po kolei - Nasielsk PKP

I dziś do kolei wrócimy. Bo coś się jednak ostało – charakterystyczna wieża ciśnień dla parowozów przejeżdżających przez stację Nasielsk (ale również dla budynków socjalnych). Coś jak „Baszta” dla Nasielska. Nasielska wieża ciśnień została oddana do użytku w 1924. Zaprojektowali ją znani architekci – Bronisław Brochowicz-Rogoyski i Romuald Miller. Wybudowało je Biuro Budowlane Tadeusz Czosnowski i spółka. W latach 20 XX w. powstało co najmniej kilka podobnych budowli. Najbliżej Nasielska znajduje się w Modlinie (choć nie identyczna). Inne można odnaleźć m.in. w Sierpcu, Sochaczewie, Tłuszczu czy Radomsku. A w Koninie w nieczynnej wieży ciśnień znajduje się galeria. Można?

Wieża jest wysoka na 30m (zakończona charakterystyczną iglicą) a u podstawy ma blisko 9,5m. Budowle te opierały się na konstrukcji żelbetowej, otynkowanej z zewnątrz. W samej wieży znajdowały się dwa zbiorniki (aby w trakcie prac konserwacyjnych jeden był zawsze dostępny) o łącznej pojemności ok 200m³. Jeżeli tylko dach będzie dobrze zabezpieczał wieżę to powinna ona przetrwać jeszcze wiele lat. Choć niestety pierwszy rzut oka nie napawa optymizmem. Wieża ciśnień niszczeje jako własność jednej ze spółek grupy PKP.

Wieża ciśnień - Nasielsk PKP

Czy uda się jej przetrwać mało przychylny dla niej czas? Czy może ktoś się nią zainteresuje i znajdzie dla niej lepsze zastosowanie niż straszenie kolejnymi ubytkami w elewacji czy dachu. A może ktoś uzna, że warto ją wpisać do rejestru zabytków? Szczęście póki co miała Baszta (ok. 1924 r.) i Dom Nauczyciela w Nasielsku (ok. 1920 r.). Choć remont Domu Nauczyciela się opóźnia to z każdym dniem wygląda coraz lepiej.

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk

Dodaj komentarz