Jak segregowaliśmy śmieci w gminie Nasielsk

Jak segregowaliśmy śmieci w gminie Nasielsk? Czy nie było tak, że my udawaliśmy, że segregujemy, a inni udawali, że nas kontrolują? Większość z nas płaciła za odbiór śmieci posegregowanych, a kosze do ich składowania pojawiły w wielu miejscach dopiero od tego roku! Wskaźniki poziomu segregacji śmieci w gminie Nasielsk wynosi 30,5%. To pokazuje, że mamy jeszcze nad czym popracować.
https://samorzad.pap.pl/kategoria/srodowisko/segregacja-smieci-w-gminach-ranking

O wiele lepiej, bo na poziomie około 50% było w gminach: Czosnów, Jabłonna, Nieporęt, Wieliszew. Do liderów segregacji możemy zaliczyć również gminy: Pokrzywnica, Serock, Pomiechówek, których wynik oscyluje około 40%. Sąsiedzi ze Świercz (35,3%) czy Winnicy (33,8%) również mają większy wskaźnik niż my.

Całkiem dobry poziom edukacji i bliskość aglomeracji Warszawskiej powinien mieć wpływ na lepszy wynik. Powody mogą być różne. Mała świadomość ekologiczna, stać nas było na droższy niesegregowany wybór czy może po prostu lenistwo?

Segregacja śmieci w gminie Nasielsk

Potrafimy w obawie przed koronawirusem w wielu codziennych miejscach, szkołach, instytucjach, zakładach pracy umieszczać instrukcje jak zapobiegać, zachowywać się by nie zarazić się nim, a nie potrafimy lepiej wdrożyć edukacji i uświadamiania jakie znaczenie ma segregowanie śmieci w formie instrukcji, plansz informacyjnych, praktycznych wiadomości itp.

Czas najwyższy, aby w dobie zmieniającego się klimatu, którego jesteśmy świadkami, dołożyć osobistą cegiełkę w ratowanie naszej Ziemi. Segregujmy mądrze i odpowiedzialnie! Trzeba nadmienić, że pod groźbą surowych kar w 2020 r. musimy osiągnąć limit segregacji odpadów na poziomie 50%!

Żadna szkoła, przedszkole, urząd czy zakład pracy nie zrobi tego lepiej niż my sami. Owszem, instytucje te mogą i powinny zaangażować się w edukację, ale finalnie to każdy z nas decyduje gdzie wyrzuci np. plastikową butelkę.

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk