Komentarz stowarzyszenia Aktywny i Czysty Nasielsk w sprawie linii kolejowej

W związku ze sprzeciwem naszego stowarzyszenia dla nowej linii kolejowej nr 20 w gminie Nasielsk jesteśmy krytykowani przez różne środowiska. Pojawiają się oskarżenia, że nie chcemy rozwoju Polski. Dlatego chcielibyśmy dodać kilka słów z naszej strony w związku z planowaną linią kolejową CPK.

Rozwój Polski i poprawa bytu milionów Polaków nie zależą od kolejnych kilometrów torów dla Pendolino, z których realnie skorzystają nieliczni.

Kolej podzieli gminę Nasielsk

W gminie Nasielsk, nowe linie kolejowe przecinają sporo dróg. Jeżeli my – mieszkańcy gminy Nasielsk będziemy popierać nową linię kolejową, to będziemy musieli odpowiedzieć na przykładowe pytania:

  • co  powiemy setkom dzieci, że od teraz do kolegi, koleżanki zamiast parę metrów będą miały po kilka kilometrów?
  • co powiemy tym dzieciom, że dojazd do szkół nie zajmie teraz paru minut, tylko pół godziny?
  • co powiemy rodzicom tych dzieci i pozostałym mieszkańcom gminy Nasielsk, że na zakupy nie będą jechali parę km tylko paręnaście km? Kto zapłaci za ich paliwo? Czy nie pogorszy to sytuacji materialnej mieszkańców naszej gminy?
  • kto przekona władze PKP, żeby pociąg zatrzymywał się w Nasielsku (taki postój to parę minut straty) w sytuacji kiedy to PKP chce przyśpieszyć ten pociąg o parę minut (i specjalnie omija Nowy Dwór Mazowiecki, Modlin)?
  • kto pomoże mieszkańcom, których nieruchomości znajdą się w utworzonych rezerwach kolejowych?

Takich pytań (i odpowiedzi na nie) zabrakło w debacie publicznej. A można je mnożyć…

Wychodzimy z założenia, że każda władza powinna się troszczyć o obywateli, szczególnie o tych biedniejszych? Dla kogo ma być to Pendolino? Dzisiaj taniej kilkuosobowej rodzinie jest wyjechać na wakacje autem niż koleją.

To jedyne problemy? Nie!

Nowa linia potencjalnie zmniejszy już i tak małą lesistość gminy Nasielsk. A ta ma niebagatelny wpływ na retencję wodną. A sama  linia będzie miała kolejny negatywny wpływ na poziom wód w naszej gminie. A przecież rząd od jakiegoś czasu ostrzega nas przed zbliżającą się największą suszą od dziesięcioleci.

Szlaki CPK Nasielsk

Niedawno PKP na modernizację naszej obecnej linii nr 9 wydało ~10mld zł. Budowa nowego odcinka pochłonie kolejne setki milionów, choć kolejny miliard też nas nie zdziwi (licząc wyburzenia, wywłaszczenia, odszkodowania, mosty, wiadukty, tory). Kolejne pieniądze znikną z kieszeni Polaków, którzy kolejne kilometry będą musieli nadkładać omijając tory. Nie oszukujmy się, nie każda droga w naszej gminie otrzyma wiadukt/tunel przy nowej trasie. Podobnie z przejściami dla pieszych.

Skutki gospodarcze, społeczne, przyrodnicze wynikające z realizacji tych projektów mogą być katastrofalne. W opracowanym Studium dla CPK takowych analiz próżno szukać. 

Głos rozsądku słychać

Taka jest nasza opinia. Oczywiście mogą mieć Państwo zdanie odmienne. My uczestniczyliśmy w konsultacjach społecznych w innych gminach. Zorganizowaliśmy spotkanie z mieszkańcami, aby przybliżyć ten problem. Państwa głos, jak również ludzi związanych z polityką, był słyszalny wyraźnie. Głos rozsądku. Nie tak dawno poseł Mariusz Błaszczak interweniował u ministra Infrastruktury w tym temacie. I oby ten głos rozsądku zwyciężył.

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk

PS. Stanowisko Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk w sprawie Strategicznego Studium Lokalizacyjnego CPK

PS2. Pismo posła Mariusza Błaszczaka

PS3. zapraszamy do obejrzenia relacji wideo jak ludzie stanęli ponad podziałami i wyrazili swój sprzeciw dla budowy linii kolejowej: