Międzynarodowy Dzień Lasu

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasu, dzień w którym chcemy zwiększać świadomość społeczeństwa, jak ważną rolę pełni on w życiu człowieka. W tym roku odbywa się pod hasłem „Lasy i różnorodność biologiczna. Zbyt cenne by je tracić”.

W Nasielsku powinniśmy spoglądać na las ze szczególną troską. Lesistość w Polsce wynosi około 30% i z roku na rok powierzchni tej przybywa. Niestety u nas ten wskaźnik nie wygląda najlepiej – około 12%, a dalsza ekspansja człowieka w najbliższym czasie na terenie nasze gminy może jeszcze obniżyć lesistość.

Las w gminie Nasielsk

Dwa z trzech wariantów planowanej nowej linii kolejowej przebiegają przez las chrcyński, las położony w bliskim sąsiedztwie miasta Nasielsk. Ale czy tylko ekspansja kolejowa zagraża naszym lasom? Niestety każdego dnia możemy się przekonać, że my – mieszkańcy – nie dbamy o nasze lasy wystarczająco dobrze. Co chwilę możemy znaleźć kolejne śmieci wrzucane do lasu. A kto je wyrzuca?!

Trzeba pamiętać, że las to przede wszystkim dom wszelakich form życia – dużych jak i małych, które czasem spotkamy na spacerze, które prowadzą dzienny jak i nocny tryb życia. A co napisały Lasy Państwowe o tych wszystkich leśnych mieszkańcach?!

„Nawet najmniejsze z nich odgrywają ogromną rolę. Ciężko się trudząc, by podtrzymać życie. Umożliwiając wzrost drzew oraz innych niezwykłych roślin. Czasami nawet działając niezauważenie.”

A przede wszystkim „to bohaterowie kręgu życia, który utrzymuje zdrowie naszej planety”. Ale ta różnorodność jest poważnie zagrożona. W szczególności na terenie naszej gminy Nasielsk, gdzie przy niskiej lesistości rozważane są olbrzymie wycinki w nadchodzących latach. Tylko czy nasza natura nie zbuntuje się przeciwko nam? Czy w końcu opamiętamy się?

„Troszczmy się o nasz jedyny dom, chrońmy nasze lasy!”.

Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego specjalnie na ten dzień przez Lasy Państwowe: https://youtu.be/CwR_APy2LQQ

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk