Obecna perspektywa funduszy UE sporządzona na lata 2014-2020 dobiega końca. Ten kilkuletni budżet UE, pozwala na realizację różnych wydatków m.in. polityki spójności – głównego nurtu wydatków UE – skierowanego na poprawę jakości życia obywateli (infrastruktura, kanalizacja, wodociągi, edukacja, zatrudnienie itp.)

Gminie Nasielsk udało się pozyskać 17,8 mln zł. Dużo to, czy mało?
O skuteczności nasielskich urzędników w sprawach funduszy pisaliśmy niejednokrotnie i nadal temat pozyskanych środków jest w nasielskim urzędzie tajemnicą. Mamy nadzieję, że komisja rewizyjna, mająca w planach na 2020 rok kontrolę tego obszaru, dokładnie przeanalizuje ten problem.
Porównajmy efekty gminy Nasielsk i wybranych pobliskich:
- Pomiechówek – 237,7 mln zł, jak na taką małą gminę to kosmiczna kwota
- Czosnów 176,6 mln
- Nowy Dwór Mazowiecki 166,9 mln zł
- Jabłonna 121,9 mln zł
- Legionowo 114,1 mln zł
- Nieporęt 69,4 mln zł
- Pułtusk 68,3 mln zł
- Leoncin 50,3 mln zł
- Wieliszew 50 mln zł
- Nowe Miasto 23,2 mln zł
- Załuski 25,3 mln zł
- Serock 22,3 mln zł
- Winnica 7,2 mln zł
- Zakroczym 4 mln zł
Różnice są spore i stawiają one wiele pytań. Brak pomysłów na projekty? Słabe zaangażowanie i współpraca pracowników Urzędu w Nasielsku i mieszkańców? A może odrzucone wnioski? Czy też nie ma potrzeb na inwestycje w gminie Nasielsk? Jak widać wielkość gminy nie ma znaczenia… Pytań jest więcej, zachęcamy Państwa do własnych przemyśleń i podzielenia się nimi w komentarzach.
Warto podkreślić, że wsparcie funduszy europejskich to szansa dla każdej gminy jeśli mają merytoryczne projekty, spełniające wymagania danego programu. Pamiętajmy, że po kończącej się aktualnej perspektywie, kolejna ma być mniejsza w środkach o ok. 25%
Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk
Źródło: https://samorzad.pap.pl/kategoria/finanse/gus-o-projektach-ue-w-gminach-od-160-tys-w-zabrodziu-do-20-mld-zl-w-warszawie