Czy zdalna sesja Rady Miejskiej w Nasielsku zgodna z prawem?

Zachęcając Radę Miejską z Nasielska do udziału w sesji napisaliśmy, aby wzorem Parlamentu RP, który przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności w sposób stacjonarny zmienił Regulamin Sejmu, a tym samym umożliwił posłom zdalną i bezpieczną pracę. W Parlamencie, również sposób zdalnego głosowania został sprawdzony przez odpowiednie służby.

Tymczasem Przewodniczący Rady Miejskiej w Nasielsku Jerzy Lubieniecki jest odpowiedzialny za organizację sesji (par. 23 Statutu Gminy Nasielsk), powołał ją w trybie zdalnym czego nie przewiduje ww. Statut.

Zaniepokoił nas zdalny charakter sesji, brak udziału mieszkańców w sesji (co jest sprzeczne z ustawą o samorządzie gminnym) oraz brak wcześniejszych prac komisji, które w sposób merytoryczny oceniłyby proponowane uchwały. Poprosiliśmy o opinię w tej sprawie kancelarię prawną. Opinia mecenasa Podgórnego nie pozostawia wątpliwości, że w aktualnym stanie prawnym, powołana na dzień jutrzejszy zdalna Sesja Rady Miejskiej w Nasielsku jest niezgodna z prawem.

Z racji trwającej pandemii sytuacja jest wyjątkowa i dotychczas niespotykana. Jesteśmy przekonani, że Pan Przewodniczący Lubieniecki, wystąpił o opinię prawną czy możliwe jest zwołanie sesji w trybie zdalnym. Jeżeli taką opinię posiada, prosimy o jej opublikowanie, a jeżeli nie to niech wystąpi w trybie pilnym do radcy prawnego obsługującego Urząd Miejski w Nasielsku, aby taką opinię przygotował i udostępnił radnym i mieszkańcom przed sesją, co pozwoli na uniknięcie podjęcia uchwał, które mogą być narażone na wadę prawną.

Czy podejmowanie tak ważnych uchwał dotyczących budżetu naszej gminy na ten i przyszłe lata bez pracy radnych w komisjach powinno się odbyć? Radni mieli tylko kilka dni na zaznajomienie się z wieloma trudnymi tematami. Chociażby skąd dodatkowy przychód 20 000 000 zł w kasie gminy w tym i przyszłych latach biorąc pod uwagę, że zbliża się kryzys finansowy m.in. na poziomie samorządów. Dlaczego nie ma punktu „Sprawy różne”? Radni w czasach kryzysu związanego z koronawirusem w trosce o mieszkańców gminy Nasielsk powinni mieć możliwość zadania pytań jak pomóc mieszkańcom.

Oczywiście uważamy, że wprowadzenie zdalnych obrad Rady Miejskiej w Nasielsku jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Ale musi się to odbyć z zachowaniem obowiązujących przepisów prawa. Nawet Prezes Kaczyński, który nie chciał się zgodzić z opozycją, musiał ustąpić i zagłosować za zmianą Regulaminu. Pan Przewodniczący Lubieniecki ma więc z kogo wziąć przykład i zmienić wcześniej na dedykowanej sesji z zachowaniem zasad bezpieczeństwa Statut Gminy Nasielsk.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Pobierz [950.47 KB]

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk