Międzynarodowy Dzień Ziemi – Szlakiem Nasielnej Wiosną

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. W ubiegłych latach wspólnie sprzątaliśmy nasze lasy w gminie Nasielsk i rzekę Nasielną. W tym roku postanowiliśmy pokazać urok naszej rzeki, a przy okazji zobaczyć piękno terenów w jej sąsiedztwie. Wersję 4K naszego filmu można obejrzeć na naszym kanale Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=j94zC_aionQ

W obliczu suszy przyglądamy się rzeczce Nasielnej, która przecina gminę ze wschodu na zachód. Niestety z powodu braku opadów jej poziom jest nisko-średni jak na tę porę roku.

Co my moglibyśmy zrobić dla Nasielnej aby zminimalizować długotrwały okres bez opadów? By zabezpieczyć przyległy jej świat roślin i wędrujących zwierząt należałoby zadbać o regulacje jej poziomu. Progi wodne, tamy, zastawki itp. w odpowiednich punktach ratowałyby przyrodę, zatrzymując wodę przed odpływem. Zachęcamy po raz kolejny władze samorządowe do przeprowadzania analizy jak zabezpieczyć się przed już istniejącą suszą. Zachęcamy do wdrożenia w życie konkretnych działań, na część z nich można zapewne uzyskać dotacje rządowe.

Zachęcamy również Państwa do dbania o naszą Ziemię. Dbajmy o nią podobnie jak o nasze zdrowie.

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk