Szesnaście wyzwań dla Burmistrza Nasielska i 15 Radnych #2

W drugiej odsłonie „Szesnastu wyzwań dla wyjątkowych szesnastu osób z naszej gminy: Burmistrza Nasielska i 15 Radnych Gminy” – rewitalizacja miasta Nasielsk oraz głównych dróg zarządzanych przez powiat i województwo.

W powojennej audycji radiowej redaktor Andrzej Mularczyk (scenarzysta filmu „Sami Swoi” czy autor książki „Katyń. Post mortem”) w 1959 r. Nasielsk opisał słowami – „jedna ulica i reszta, co się przy niej nie zmieściła”. W tej samej audycji, jedna z mieszkanek rozbrajająco stwierdza, że „Nasielsk z krzywymi domami, oberwanymi i obszarpanymi kamienicami, koślawymi chodnikami i zapachami, że trzeba czasem nos zatykać, jest dla niej najpiękniejszy i kocha to miasto”.

Taki obraz – mocno nadgryziony zębem czasu – w wielu miejscach naszego miasta utrwalił się niestety aż do dnia dzisiejszego. My również kochamy Nasielsk i z tego powodu postanowiliśmy apelować o konieczność jego rewitalizacji ze szczególnym zwróceniem uwagi na arterie głównych, reprezentacyjnych ulic, zarządzanych przez powiat Nowodworski i województwo Mazowieckie, a także upiornych ruin budynków, które są w rękach prywatnych. Zdajemy sobie sprawę, iż wyzwanie to jest o tyle trudne, że wymaga czasochłonnych uzgodnień i prawdziwej debaty, prowadzonej w atmosferze współpracy. Może z innymi projektantami niż dotychczas…? Gdyż połączyć współczesne potrzeby mieszkańców z długą i ciekawą historią Nasielska z wyjątkowymi miejscami, jak widać nie jest łatwo.

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk