Szesnaście wyzwań dla Burmistrza Nasielska i 15 Radnych #8

W ósmej odsłonie „Szesnastu wyzwań dla wyjątkowych szesnastu osób z naszej gminy: Burmistrza Nasielska i 15 Radnych Gminy Nasielsk” – oszczędności w gminie.

Nie ma co dyskutować – faktury trzeba opłacać. Warto jednak przyjrzeć się opłatom i zadać sobie pytanie: czy można zrobić cokolwiek, aby wynosiły one mniej?

Oszczędności w gminie Nasielsk, to kolejne zagadnienie warte przeanalizowania. Prześledźmy dla przykładu korzyści płynące ze zmiany oświetlenia wzdłuż głównych ulic w Nasielsku. Dzięki tej inwestycji nie tylko poprawiła się widoczność, ale również dzięki zastosowanej technologii LED zmniejszyły się wydatki. To samo dotyczy prądu w przedszkolu samorządowym. Nagłośnienie problemu przepłacania spowodowało podjęcie działań – które jeszcze dalekie są od oczekiwań – przyczyniły się do spadku kosztów o niemal połowę w stosunku do roku 2017.

Przedszkole fotowoltaika Nasielsk

Kolejnym dużym wydatkiem jest koszt utrzymania stadionu miejskiego w Nasielsku. Z roku na rok jest on coraz większy. Obecnie na jego utrzymanie płacimy z publicznych pieniędzy ponad 20 tys. miesięcznie. Podobna sytuacja dotyczy Nasielskiego Budownictwa Mieszkaniowego – NBM. Sytuacja finansowa tej spółki jest ściśle chronioną tajemnicą. Od lat przynosi ona straty finansowe, a my wszyscy do niej dopłacamy.

Proponujemy w kolejnym wyzwaniu, aby władze gminy Nasielsk dokonały przeglądu wpływów oraz wydatków. Może uda się w ten sposób dostrzec obszary, w których można dokonać oszczędności?

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk