76 rocznica Powstania Warszawskiego

Jest 1 sierpnia 1944 roku. Godzina 17:00. W tym momencie jednostki Okręgu Warszawskiego AK zaatakowały niemieckie placówki we wszystkich dzielnicach Warszawy. Nie wszystko w pierwszych godzinach poszło zgodnie z planem. Ale polskim oddziałom udało się zdobyć m.in. elektrownię na Powiślu, magazyn żywności na Stawkach, siedzibę sądów, ratusz czy najwyższy (w latach 1934-1955) budynek brytyjskiego Towarzystwa Ubezpieczeń „Prudential” w Polsce.

Tak rozpoczęło się Powstanie Warszawskie, które upadło 3 października 1944. Było to największe powstanie w Europie podczas 2 wojny światowej.

Kościół św. Augustyna w Warszawie

Ale gmina Nasielsk też ma swój wkład w tych wydarzeniach. Jednym z uczestników Powstania Warszawskiego był ks. pallotyn Tadeusz Tomasiński urodzony w Nasielsku w 25 czerwca 1923r. Ksiądz Tomasiński w AK pełnił rolę sanitariusza. Polecamy zapoznać się z wywiadem, w którym wspominane są dni z czasów powstania: https://www.1944.pl/archiwum-hi…/tadeusz-tomasinski,730.html

Z gminą Nasielsk związane jest tragiczne wydarzenie. 18 września 1944 roku armada 107 Latających Fortec z eskortą 56 myśliwców typu Mustang nadleciała nad Warszawę niosąc pomoc. Zrzucono aż 1248 zasobników z bronią, amunicją, żywnością czy lekarstwami. W akcji „Frantic 7” wzięło udział 1130 Amerykanów, którzy ryzykowali życiem niosąc pomoc powstańcom. Niestety kilkunastu z nich zapłaciło najwyższą cenę.

Porucznik Joseph Vigny pilotując Mustanga rozbił się we wsi Kątne ginąc na miejscu. Miał 24 lata. Niewiele dalej we wsi Stara Wrona zginął porucznik Robert Peters. Miał 21 lat.

W zeszłym roku ku czci pilotom odsłonięto pomnik w Nasielsku. Relację z tego wydarzenia można zobaczyć na profilu Nasielsk Wczoraj i Dziś: https://www.facebook.com/Nasielskwczorajidzis/videos/2356720667924937/

A może mają Państwo wspomnienia z okresu Powstania Warszawskiego? Może jakieś wspomnienia zostały przekazane kolejnym pokoleniom?

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk