Perseidy nad nasielskim niebem

Czasem warto spojrzeć w nieskończoną otchłań wszechświata nad Nasielskiem, aby znaleźć się z dala od przyziemnych problemów. A dziś jest wyjątkowy dzień. Dzisiejszej nocy (z 12 na 13 sierpnia 2020) przypada szczyt aktywności roju meteorów zwanych Perseidami. Nazwa roju wzięła się z od gwiazdozbioru Perseusza, obok którego wypada radiant, czyli punkt od którego będą tworzyć się ślady meteorów.

A jak odnaleźć to miejsce na nocnym niebie? W teorii trzeba odnaleźć gwiazdozbiór Perseusza. Ale dużo bardziej charakterystycznym gwiazdozbiorem na niebie jest Kasjopeja i jej charakterystyczna litera „W”. Jeżeli znajdziemy to miejsce to możemy uznać, że patrzymy w dobrym kierunku.

Gdzie znaleźć Perseidy na nocnym niebie

Jeżeli dysponujemy lornetką możemy skierować ją poniżej wspomnianej litery „W”, gdzie odnajdziemy gwiazdozbiór Andromedy. To w niej znajdziemy Galaktykę Andromedy (M31). Obiekt na niebie jest większy jak Księżyc w pełni. Tylko ledwie widoczny gołym okiem. Jednak już przez lornetkę ukażę się nam dość okazała „chmurka”, która jest sąsiadem naszej galaktyki – Drogi Mlecznej.

Galaktyka Andromedy M31

Jeżeli ktoś ma ochotę to może poznać nocne niebo dzięki wirtualnemu Planetarium – Stellarium, które można pobrać za darmo ze strony https://stellarium.org/pl/ (warto tylko w bocznym menu wybrać naszą lokalizację).

Zachęcamy do obserwacji.
Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk