Nasielsk godnie uczcił wydarzenia z przed 100 lat

Nie ulega wątpliwości, że Nasielsk godnie uczcił wydarzenia z przed 100 lat. Dotychczas hucznie były obchodzone uroczystości w Borkowie w związku z bitwą, która miała miejsce w obronie mostu nad rzeką Wkrą. Natomiast bitwa o Nasielsk praktycznie nie istniała w świadomości nasielszczan, a dyskusja na temat jej uczczenia rozpoczęła się na wiosnę tego roku z inicjatywy radnych Rady Miejskiej w Nasielsku z klubu NSZ.

Tymczasem koncentryczne uderzenie 5 Armii dowodzonej przez generała Sikorskiego, z różnych kierunków na szerokim pasie taktycznym w kierunku miasta Nasielsk od lat dopominało się o pamięć historyczną.

Zdajemy sobie sprawę, że mitów i narracji, która jest w świadomości Polaków – w tym samych nasielszczan – nie zmienimy, ale ważne abyśmy my – mieszkańcy Nasielska wiedzieli i pamiętali o 16 sierpnia 1920 r.

Dziękujemy za każdą inicjatywę, która pozwoliła godnie upamiętnić walki w naszej gminie:

 • Cykl upamiętniający pobyt ważnych osobistości w Nasielsku oraz świadków walk w bitwie o Nasielsk na profilu Stowarzyszenia Aktywny i Czysty Nasielsk
 • Uroczystości na cmentarzu parafialnym w Nasielsku upamiętniające żołnierzy Wojska Polskiego z Grupy Operacyjnej gen. Aleksandra Osińskiego 5. Armii dowodzonej przez gen. Władysława Sikorskiego.
 • Tour Bitwa Warszawska 1920.
 • Odsłonięcie tablicy upamiętniającej wydarzenia z sierpnia 1920 roku.
 • Spotkanie z prof. dr hab. Lechem Wyszczelskim – autorem książki „Nasielsk 1920„.
 • Odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterów z 22. i 201. pułku piechoty, poległych w sierpniu 1920 r. na terenie Cieksyna. Inicjatorami wydarzenia byli Radny Rady Miejskiej w Nasielsku Janusz Gers oraz Nasielski Rajd Motocyklowy.
 • Msza święta w parafii w Nunie w intencji żołnierzy , którzy swą walecznością i poświęceniem odbili napór wojsk sowieckich w sierpniu 1920 r. Inicjatorem był Radny Rady Miejskiej w Nasielsku Tomasz Pietras.
 • Film „Cud nad Wisłą” z muzyką na żywo zespołu „Czerwie” oraz wystawa plenerowa zatytułowana „Pamiętamy o bohaterach”. Inicjatorem wydarzeń był Nasielski Ośrodek Kultury
 • Bieg upamiętniającego walczących żołnierzy nad Wkrą i w bitwie o Nasielsk zorganizowany przez stowarzyszenie Nasielsk Baszta Team. Jednym z punktów uroczystości było przekazanie przez Prezesa stowarzyszenia Nasielsk Baszta Team Roberta Sierzputowskiego na ręce Burmistrza Nasielska Bogdana Ruszkowskiego oraz Przewodniczącego Rady Jerzego Lubienieckiego obrazu gen. Aleksandra Osińskiego.
 • Wspomniana postać kpt. Wiśniewskiego podczas Apelu Jasnogórskiego, który poległ na polu chwały odpierając atak bitwy o Nasielsk.
 • Uroczystości i msza święta 22 sierpnia przy pomniku w Borkowie z udziałem wielu prominentnych gości.
 • Na koniec projekt stowarzyszenia Nasielsk Baszta Team oraz Radnego Rady Miejskiej w Nasielsku Marcina Szarszewskiego – dwa murale upamiętniające wydarzenia patriotyczne bitwy nad Wkrą i bitwy o Nasielsk. Przy tej okazji Stowarzyszenie NBT zorganizuje bieg sztafetowy dla szkół i mieszkańców Nasielska.
Murale patriotyczne powstają w Nasielsku

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk