Grzyby w nasielskich lasach

Mamy już wrzesień, a ten pozytywnie nas zaskoczył. Pogoda dopisała i w lasach Gminy Nasielsk pojawiły się grzyby i to w dość znacznych ilościach. Nic tylko rozkoszować się spacerem, a w domu delektować się smakiem lasu – grzybami. Pamiętajmy tylko o tym, żeby pozostawić las w jego naturalnym stanie. Zabierajmy ze sobą śmieci, warto zebrać też te zauważone (można wziąć ze sobą dodatkową siatkę i rękawiczki ochronne), uważajmy na okazy chronione grzybów jak i roślin. Nie niszczyć grzybów niejadalnych, co chyba jest częstym zjawiskiem.

Zbierając grzyby starajmy się nie niszczyć grzybni. Grzyby blaszkowe (np. kurka) najlepiej jest wykręcać. Grzyby z kapeluszem rurkowym (np. borowiki) najlepiej wycinać nisko nożykiem. Warto przy tym zasłonić grzybnię ściółką, aby nie wysychała.

Pamiętajmy też, że grzyby w polskich lasach można zbierać bez ograniczeń, poza wyjątkami: nie wolno zbierać gdzie jest stały zakaz wstępu: na uprawach do 4m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny. Nie wolno również zbierać w rezerwatach i parkach narodowych. O grzybkach w lasach więcej na stronie: https://siedlce.warszawa.lasy.gov.pl/grzyby

A czy wiemy czym są grzyby? Czy są niezbędne do życia na naszej planecie? Może każdej jesieni zbieramy miliony kosmitów spożywając je przez cały rok w różnej formie? Warto obejrzeć ciekawy materiał filmowy na kanale Atlas na YouTube.

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk