Czy w Jaskółowie koło Nasielska powstanie sortownia odpadów?

Informacje, które padły na ostatniej Komisji infrastruktury z 9 października 2020 r. mogą być dla wielu osób niesamowicie ciekawe. Radni na wniosek Burmistrza Nasielska poruszyli temat przyszłości istniejącego wysypiska w Jaskółowie. Warto poświęcić chwilę i przeczytać chociaż poniższy skrót.

Chętne osoby zapraszamy do pełnej relacji na naszej stronie: https://www.aktywnynasielsk.org.pl/2020/10/22/relacja-z-komisji-infrastruktury-rady-miejskiej-w-nasielsku-z-6-10-2020/

Pani prezes Nasielskiego Budownictwa Mieszkaniowego (NBM) zaproponowała dwa rozwiązania dotyczące zamknięcia międzygminnego wysypiska w Jaskółowie:

  • zaprzestanie przyjmowania odpadów i jego rekultywacja;
  • ponowne uruchomienie wysypiska, dostosowanie go do obowiązujących przepisów, przyjęcie odpadów do limitu jaki został przyznany (jeszcze 4000 ton) i dopiero wtedy jego zamknięcie i rekultywacja na koszt firmy zewnętrznej.

Choć powyższe wydaje się bardzo rozsądne to trzeba tylko pamiętać, że gmina musi dołożyć wszelkich starań, aby te 4000 ton odpadów nie wpłynęły negatywnie na okolicę, a co może być łakomym kąskiem potencjalnego inwestora, zwłaszcza że na rekultywację w dużo większej ilości trafią odpady, które już nigdzie nie mogą być wykorzystane.

Sortownia odpadów w Jaskółowie?

Natomiast komisja zaskakuje w innym temacie jak można wykorzystać teren wysypiska w Jaskółowie. Jak powiedziała pani prezes NBM „Obecnie pojawiają się propozycje i można zorganizować w Jaskółowie inny typ działalności – które nie wiążą się z tym, że będziemy uruchamiać kwatery – ale można by było mówić o jakiejś selekcji, segregacji, kruszeniu odpadów budowlanych. Różne mogą być pomysły, ale najpierw trzeba zamknąć tę kwaterę, zminimalizować koszty.

Co to oznacza? Jak widać NBM (jako zarządca wysypiska w Jaskółowie) planuje otwarcie np. sortowni śmieci. Jakich odpadów? Dziś ciężko powiedzieć. I tu trzeba pamiętać o jednym – wysypisko ma swój początek i koniec. Sortowni śmieci raz powstałej nikt nigdy nie zamknie.

Plany sortowni odpadów w Jaskółowie koło Nasielska

Przerażające jest to, że w dzisiejszych czasach można realizować wiele pomysłów na inwestycje, które mogą przynieść dochód, a nie będą miały negatywnego wpływu na środowisko i życie nas wszystkich. Chociażby inwestycje w OZE (ktoś w Urzędzie Miejskim w Nasielsku zrobił np. biznes plan na farmę fotowoltaiczną na 6ha na terenie wysypiska?!), uprawy ekologiczne i można by tak mnożyć. Szczególnie, że nasielskie okolice są przepiękne, a na ostatnich ulotkach Urzędu Miejskiego pojawiło się hasło… „Nasz zielony Nasielsk„.

Dlaczego włodarzy Gminy Nasielsk interesują śmieci i inwestycje nie mające nic wspólnego z ekologią? Chyba rozumiemy, ale czy my mieszkańcy tego chcemy?

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk