Rusza kolejny etap konsultacji społecznych w ramach nowej linii kolejowej w gminie Nasielsk

Jak ważne są konsultacje społeczne i udział społeczeństwa w życiu publicznym widać chociażby przy ustalaniu korytarzy dla nowo projektowanej linii kolejowej w ramach CPK. Z 3 różnych wariantów przechodzących istotnie przez naszą gminę został praktycznie jeden (warianty 1 i 2 różnią się na odcinku Cegielnia Psucka – Mogowo). Trzeci wariant jest niemal identyczny z tym, który zaproponował Radny Szarszewski, a pierwotnie nie był proponowany przez władze CPK. Brawo Radny Marcin Szarszewski! Całe szczęście, że nie usłuchał słów wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Dariusza Kordowskiego, który zaproponował na XVI sesji Rady Miejskiej, aby nie wnosić żadnych pomysłów i dać tylko kategoryczny sprzeciw budowie linii kolejowej, czekając co nam przygotuje rząd. A temat powrócił.

Konsultacje społeczne w sprawie nowej linii kolejowej w ramach CPK - Gmina Nasielsk

My w imieniu mieszkańców w marcu tego roku w siedzibie CPK złożyliśmy ponad 100 ankiet z uwagami, w których również proponowany był alternatywny przebieg trasy oraz petycję, którą podpisało ponad 400 mieszkańców. Było warto! Brawo mieszkańcy!

A jakie mamy obecnie warianty dla linii kolejowej w Gminie Nasielsk?

  • Warianty 1 i 2 przebiegają po nieczynnym odcinku linii kolejowej „wchodząc” na teren naszej gminy w okolicach wsi Aleksandrowo, przecinając środek Cegielni Psuckiej i idąc obrzeżami wsi Morgi, Pieścirogi, Kosewo włącza się w istniejący tor w okolicach Kątnych/Mazewa. Drobne różnice są między Cegielnią Psucką a Mogowem (prosimy popatrzeć na załączone mapy),
  • Wariant 3 „wchodzi” na teren Gminy Nasielsk od strony Miękoszyna/Studzianek i potem biegnie już istniejącą trasą. Jest to najmniej ingerujący w naszą gminę wariant.

W żadnym wariancie nie ma dodatkowych przystanków kolejowych na terenie Gminy Nasielsk oraz w tej chwili nie ma propozycji wiaduktów/tuneli.

Na załączonych mapach można obejrzeć kluczowe odcinki przebiegających tras kolejowych w Gminie Nasielsk, które przygotowaliśmy na podstawie map (oryginalne są w dużym formacie i ciężko je obejrzeć na urządzeniach mobilnych) do pobrania ze strony: https://www.databout.pl/konsultacjespoleczne/

Co dalej z konsultacjami społecznymi?

Do 18 grudnia 2020 trwa proces konsultacyjny, w którym ponownie mieszkańcy mogą się wypowiedzieć, wypełniając ankietę do pobrania na stronie:

Jednym z punktów ankiety jest wybór preferowanego przez składającego uwagi wariantu linii kolejowej. My jesteśmy w trakcie analizy, ale zachęcamy wszystkich mieszkańców do zapoznania się z propozycją przedstawioną przez projektanta i wypowiedzenia się na temat przebiegu trasy. Do tematu na pewno wrócimy.

Uwaga! Dlaczego konsultacje są tak ważne dla mieszkańców gminy Nasielsk?

Może się wydawać, że w czasach kryzysu mało kto uważa, że rząd będzie realizował inwestycję taką jak Centralny Port Komunikacyjny, jak i inwestycje współtowarzyszące. Tylko większość innych odcinków tras w ramach CPK jest pod kuratelą spółki CPK Sp. z o. o. Jednak trasa Choszczówka – Nasielsk (Kątne) jest realizowana bezpośrednio przez PKP PLK i tu prace idą zgodnie z harmonogramem. Jest duże prawdopodobieństwo, że inwestycja ta powstanie niezależnie jakie decyzje zapadną w związku z CPK.

Działajmy!
Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk