Czy wymiana kopciucha na ekologiczny w Gminie Nasielsk jest możliwa?

W Państwa komentarzach były głosy, że są to rozwiązania drogie i nie każdego na nie stać. Skontaktowaliśmy się z jedną z mieszkanek naszej gminy i sprawdziliśmy na konkretnym przykładzie jak może to wyglądać w rzeczywistości.

Zaczęliśmy od wywiadu – sprawdziliśmy aktualny stan budynku (~70m²), wiek budynku i jaką ma izolację, jakim dysponuje kotłem oraz jak wygląda cała instalacja C.O.

Następie skontaktowaliśmy się z instalatorem, który wycenił wymianę kotła wraz z niezbędnymi zmianami w instalacji C.O.

Jak wygląda kosztorys❓👉

  • kocioł: 7000 zł
  • bojler: 1000 zł
  • osprzęt (rury, pompa C.O. itp): 3000 zł
  • robocizna: 2000 zł

Całość wyszła 13000 zł. Czy dużo? Dla wielu z Nas oczywiście, że tak. Ale jakby skorzystać z dostępnych dotacji…

Przeprowadziliśmy symulację kredytową w BOŚ przy okresie kredytowania 5 lat z kilkoma wariantami na kwotę 13 tys zł.

  • Wariant I sfinansowanie wymiany bez żadnych dotacji. Rata wyniesie 255 zł
  • Wariant II spłata jednorazowo połowy kredytu z przyznanej dotacji z NFOŚ (mieszkanka kwalifikuje się do programu). Rata wyniesie 127 zł.
  • Wariant III obejmuje spłatę z dotacji z NFOŚ (6500 zł) oraz dofinansowanie z gminy (5000 zł) gdyby taki program ruszył. Rata wyniesie 30 zł.
wymiana kopciucha na ekologiczny w Gminie Nasielsk

Czy Rada Miejska w Nasielsku pomoże mieszkańcom?

W ramach walki ze smogiem wiele gmin udziela dotacji na wymianę starego kotła węglowego na nowy, ekologiczny. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest likwidacja nieekologicznego kotła i zakup nowego urządzenia grzewczego spełniającego obowiązujące normy.Nasze stowarzyszenie przygotowało projekt uchwały, który wspomógłby mieszkańców naszej gminy finansowo przy wymianie źródeł ciepła. Przesłaliśmy go zainteresowanym tematem radnym. Więcej na https://www.facebook.com/AktywnyCzystyNasielsk/posts/885919988613114

Radni z klubu NSZ (Czyż, Pacocha, Pietras, Szarszewski) postanowili wnieść nasz projekt do Rady Miejskiej w Nasielsku. Czekamy na dalszy bieg proceduralny.Pokazaliśmy powyżej, że pomimo niskich dochodów jest możliwa wymiana naszych kotłów, a tym samym dbania o środowisko i nasze zdrowie.

Czy nasielscy Radni dodatkowo pomogą nam w tym?

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk