Jak rośnie koszt życia i podatki w gminie Nasielsk

Podatek! Płacą go wszyscy, którzy są właścicielami jakiejkolwiek nieruchomości, czyli np.: gruntu, domu, mieszkania, hali w Nasielsku.

Nikt go nie lubi, ale płacić musimy. Niestety z roku na rok coraz więcej o czym możemy się przekonać dostając decyzje z Urzędu Miejskiego w Nasielsku.

Argumentem nasielskiego skarbnika Rafała Adamskiego za podniesieniem w 2021 roku podatków, była konieczność z uwagi na inwestycje i przelicznik nadwyżki operacyjnej. Stawek maksymalnych nie płacimy, ale i tak podatek w naszej gminie wzrósł przez rok o 16,75%. W stosunku do roku 2019 płacimy więcej aż o 67,35%!

Jak rośnie koszt życia i podatki w gminie Nasielsk

Rosnące koszty życia w Gminie Nasielsk

A jak podatki i opłaty ustalane przez Radę Miejską w Nasielsku wpłynęły na naszą kieszeń? Przygotowaliśmy dla Państwa wizualizację wzrostu kosztów w oparciu o trzy kryteria:

  • wywóz nieczystości płynnych;
  • wywód odpadów;
  • podatek od nieruchomości.

Do analizy przyjęliśmy rodzinę 5-osobową, z działką i domem. Ale również konieczność opróżniania szamba w ilości 10m³ raz na miesiąc.

7216 zł – tyle wynoszą roczne koszty opłat i podatków w 2021. W porównaniu do roku 2019 wzrosły one blisko dwukrotnie!

Gdybyśmy – my mieszkańcy – byli przekonani, że nasz wkład w samorządowy budżet, będzie wykorzystany do kreślenia planów inwestycyjnych to większość z nas nie miałaby nic przeciwko. Zwłaszcza, że gmina musi mieć wkład własny na projekty finansowane ze środków zewnętrznych. A właśnie mamy kolejny budżet finansowany przez Brukselę na lata 2021-2027.

Jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków zewnętrznych przez burmistrza Ruszkowskiego – wszyscy wiemy, że jest ono na słabym poziomie, natomiast jeśli mowa o podwyżce podatków, to … być może zostały one uchwalone w innym celu? O tym wkrótce…

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk