Uchwała dotycząca dofinansowania wymiany kotłów w Gminie Nasielsk

Już dziś na sesji Rady Miejskiej w Nasielsku radni pochylą się nad uchwałą w sprawie określenia zasad udzielenia dotacji służącej poprawie jakości powietrza, w praktyce chodzi o wymianę starych kotłów na:

  • ogrzewanie gazowe;
  • ogrzewanie olejowe;
  • ogrzewanie elektryczne;
  • pompy ciepła;
  • kotły na paliwa stałe lub miejscowe ogrzewacze pomieszczeń na paliwa stałe spełniające wymagania określone w rozporządzeniach UE.

Wszystko w rękach radnych. A to szczególnie ważny temat dla nas wszystkich – mieszkańców. Nieubłaganie zbliża się czas wymiany kotłów:

  • od 1 stycznia 2023 r. nie będzie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno nie spełniających wymogów dla klas 3, 4 lub 5,
  • od 1 stycznia 2028 r. nie będzie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4,
  • do końca 2022 roku posiadacze kominków będą musieli je wymienić na spełniające wymogi Ekoprojektu lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w Ekoprojekcie.

Więcej o naszej propozycji uchwały przekazanej radnym: https://www.facebook.com/AktywnyCzystyNasielsk/posts/885919988613114
Przykład wymiany kotła i kwestia dofinansowań: https://www.facebook.com/AktywnyCzystyNasielsk/posts/902824093589370

Uchwała dotycząca dofinansowania wymiany kotłów w Gminie Nasielsk

Działania w sąsiednich gminach

Ciekawe działania w temacie podjęła Gmina Wieliszew. Przy drogach możemy znaleźć billboardy przypominające o konieczności wymiany tzw. kopciuchów. A 19 marca m.in. z udziałem Wójta Pawła Kownackiego odbyło się spotkanie Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego, w którym zadeklarowano wspólne działania promocyjne, edukacyjne i informacyjne dotyczące poprawy jakości powietrza. Działania wydają się słuszne biorąc pod uwagę świadomość społeczeństwa w temacie konieczności wymiany kotłów. Nie każdy przecież ma dostęp do Internetu.
ℹ Więcej info o działaniach Gminy Wieliszew na stronie Wójta Pawła Kownackiego: https://www.facebook.com/PawelAndrzejKownacki/posts/454099642689991

Czy nasi radni zaproponują na sesji podobne działania? Akcja promocyjna wydaje się nieunikniona, bo czasu coraz mniej.

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk