Zakaz palenia węglem i biomasą w gminie Nasielsk?

Czy przed nami drastyczna zmiana podejścia przez władze samorządowe do palenia paliwami stałymi? Jeszcze nic pewnego. Ale wiemy, że samorząd Województwa Mazowieckiego pracuje nad zmianą obowiązującej uchwały antysmogowej.

Zakaz palenia węglem i biomasą w gminie Nasielsk?

O co chodzi dokładnie? Jak informują media, chodzi o całkowity zakaz palenia węglem i biomasą (czyli węglem, ekogroszkiem, pelletem czy drewnem) a pierwsze przymiarki mówią o roku 2027. Zakaz dotyczyłby powiatów okalających Warszawę, w tym powiat Nowodworski, jak i gminę Nasielsk.

Zapytaliśmy o szczegóły Urząd Marszałkowski, ale otrzymaliśmy zdawkowe informacje, że nie rozpoczęły się jeszcze oficjalne konsultacje. Te mają rozpocząć się w czerwcu tego roku. Sama uchwała miałaby być przyjęta w IV kwartale tego roku, a wejście w życie będzie zależało od tego jak potoczą się konsultacje.

Już dziś wiele rodzin stoi przed decyzją o modernizacji starych kotłowni i pojawia się dużo pytań jak:

  • co w sytuacji kiedy w ostatnim czasie został wymieniony lub planowana jest wymiana „kopciucha” na kocioł 5 klasy lub kominek spełniający wymagania ekoprojektu?
  • co w sytuacji gdy brak sieci gazowej? Jakie alternatywy mają mieszkańcy?
  • co mają zrobić mieszkańcy, gdy spółki gazowe odmawiają przyłączy gazowych ze względu na brak spełnienia warunków ekonomicznych?
  • co z wydanymi środkami własnymi Gminy Nasielsk i z programu Czyste Powietrze?

I najważniejsze: Czy uchwała w takiej formie wejdzie w życie i jeśli tak to od kiedy zacznie obowiązywać.

W obecnej uchwale jest zapis, że kotły klasy 5 będzie można użytkować do końca ich żywotności. Może ten zapis pozostanie z adnotacją, że w przyszłości nie będzie go można wymienić na podobny?

Będziemy Państwa na bieżąco informować.
Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk