Sesja nadzwyczajna w Nasielsku i zmiany w budżecie

W zasadzie powinniśmy się już przyzwyczaić do dwóch rzeczy: zdalnych sesji oraz przesunięć w budżecie z powodów niedoszacowania inwestycji. Ale warto się zastanowić skąd biorą się przesunięcia w budżecie?

Na dzisiejszej sesji będzie tego sporo, ale my podamy tylko dwa przykłady: stadion miejski oraz przedszkole w Starych Pieścirogach.

Stadion Miejski (I etap) miał kosztować poniżej 4 mln zł. Zwracaliśmy uwagę, że inflacja materiałów budowlanych w br. jest bardzo duża i będzie bardzo ciężko zrealizować tę inwestycję za zaplanowane środki. Zwracaliśmy również uwagę, a nawet apelowaliśmy do burmistrza, aby złożył wniosek o środki zewnętrzne na budowę stadionu. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że wniosek nie został złożony, ponieważ burmistrz stara się o dofinansowanie na boiska przy szkołach (wniosek na boiska nie wykluczał złożenia na stadion).

Posunięcie burmistrza pochwalała jedna osoba z Gminnej Rady Sportu zarządzająca od kilku lat stadionem miejskim – „ja bardzo się cieszę, że burmistrz nie składał wniosków na stadion, a otrzyma dofinansowanie na boiska przy szkolne”. W efekcie dofinansowanie na boiska przy szkołach z Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej uzyskała tylko szkoła w Budach Siennickich w kwocie 150 tys zł. Reszta szkół z naszej gminy nie miała szans z uwagi na dysponowaną kwotę 30 mln zł udzieloną dla ponad 200 jednostek z Mazowsza. I tu pojawia się kolejna już „furtka” przeniesienia 0,5 mln zł z zadania „Budowa boisk przyszkolnych” na zadanie „Modernizacja Stadionu Miejskiego”. Wcześniej przeniesiono kwotę z modernizacji wybranych odcinków dróg.

Warto zauważyć, że przesuwana kwota wynika m.in. z błędnie zaakceptowanego przez Urząd Miejski w Nasielsku projektu, który nie spełniał wymogów Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej. Czy znów nikt nie poniesie odpowiedzialności?

Przedszkole to kolejny ciekawy temat. Jego budowa miała się zamknąć w kwocie 5,2 mln zł z dofinansowaniem zewnętrznym 1,2 mln zł. Dziś radni będą głosować nad przesunięciem 0,8 mln zł z oddalającej się niestety wizji „Rewitalizacja skweru Jana Pawła II”.

Może dla niektórych pocieszeniem będzie budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych przy Urzędzie Miejskim w Nasielsku za jedyne ~340 000 zł (połowa z dofinansowania!)?

Jakie w tym wszystkim można wyciągnąć wnioski? Pracownicy Urzędu Miejskiego odpowiedzialni za inwestycje wciąż mają problem nie tylko z napisaniem dobrego wniosku o dofinansowanie zewnętrzne, ale również z oszacowaniem inwestycji. Po Domu Nauczyciela, Bibliotece teraz stadion i przedszkole. Niedoszacowanie powoduje wymuszone przesunięcia kosztem innych inwestycji.

Z drugiej strony oferenci biorący udział w przetargu podają kwotę za jaką zrealizują inwestycje na podstawie dostępnej dokumentacji tzw. projektów. Dziwne jest zatem dlaczego burmistrz Ruszkowski tak łatwo dokłada Wykonawcom pieniądze. Jest to nie fair w stosunku do innych oferentów, którzy być może byli niewiele drożsi. Ale może byli drożsi, bo lepiej skalkulowali koszta realizacji?

Więcej:

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk