25 rocznicy zdobycia pierwszego w historii polskiego strzelectwa sportowego przez Renatę Mauer-Różańską

Z pewnością wielu z nas miało okazję poznać Panią Renatę Mauer-Różańską osobiście i wie, że jest bardzo sympatyczną i zawsze uśmiechniętą kobietą.

Dziś z okazji 25 rocznicy zdobycia pierwszego w historii polskiego strzelectwa sportowego pań, złotego medalu olimpijskiego, na kilka dni przed olimpiadą w Tokio powróćmy do wspomnień.

25 rocznicy zdobycia pierwszego w historii polskiego strzelectwa sportowego przez Renatę Mauer-Różańską
Fot. Andrzej Zawadzki

Strzelanie z karabinka, to niezwykle precyzyjna dyscyplina sportowa, gdzie o zwycięstwie decyduje środek tarczy, którym jest milimetrowa kropeczka. Tak było również w Atlancie 20 lipca 1996 r. w pierwszym dniu igrzysk. O zwycięstwie i złotym medalu zdecydował ostatni strzał!

Cztery lata później, 20 września 2000 r. przy strzałach z dokładnością do… jednej setnej milimetra Ranata Mauer-Różańska w wyrównanej walce z Rosjankami, ponownie zdobyła złoto olimpijskie. Renata Mauer-Różańska udowodniła w ten sposób, że pomimo drobnej postury i niewielkiej wagi potrafi walczyć do końca.

Strzelecka arcymistrzyni, multimedalistka rodem z Nasielska, Honorowa Obywatelka Miasta Nasielska. Urodzona 23 kwietnia 1969 w Nasielsku w wielodzietnej rodzinie (cztery siostry i trzech braci). Uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 1 w Nasielsku. Specjalistka w strzelaniu z karabinku pneumatycznego i karabinu kulowego z trzech postaw, dwukrotna mistrzyni olimpijska z Atlanty (1996) i Sydney (2000).

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk