Książę Józef Poniatowski – mural w Starych Pieścirogach

Książę Józef Poniatowski, postać godna do naśladowania nie tylko poprzez patriotyzm i walki o niepodległość Polski, ale również dzięki obronie stanu chłopskiego, czy zwykłych żołnierzy.

Wizerunek księcia Poniatowskiego możemy podziwiać na jednej ze ścian Szkoły Podstawowej w Starych Pieścirogach, które nosi jego imię.

Jest to kolejny mural patriotyczny w naszej gminie. Wspólnym mianownikiem dla trzech murali jest order Virtuti Militari głównych postaci, ale jest jeszcze jeden ważny powód, aby wspomnieć przy tej okazji generała Sikorskiego, dowódcę 5 Armii walczącej w 1920 r. na terenie naszej gminy oraz postać księcia Poniatowskiego. Ci wybitni oficerowie spoczywają w jednej krypcie św. Leonarda na Wawelu.Pomysłodawcą i koordynatorem prac jest radny Marcin Szarszewski, a twórcą Adam Wirski ps. Kruk ( KruK Maluje ). Mural powstał dzięki dofinansowaniu z MON oraz wsparciu od osób prywatnych.

4 września 2021 o godz. 13:00 planowane jest ciekawe, uroczyste otwarcie. Już teraz w imieniu organizatorów zapraszamy.

A o bohaterze można przeczytać na naszym profilu: https://www.facebook.com/AktywnyCzystyNasielsk/posts/953436331861479

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk