Sprzątamy Nasielną i znów płynące g…

Minęło blisko 2,5 roku odkąd odkryliśmy „tajemnicze” (a może po prostu – g…niane) rury i poinformowaliśmy o tym Urząd Miejski w Nasielsku. W ostatnią sobotę w ramach kolejnej naszej akcji „Nasielna posprzątajmy razem” niestety stwierdziliśmy, że nieczystości do naszej rzeki wciąż płyną.

Cóż, „Nasiołka” chyba już na zawsze pozostanie Śmierdziołką. Widać nikomu na tym nie zależy, a po braku skutecznej reakcji widać, że sprawą czystości rzeki nie jest zainteresowany ani nasielski urząd, ani nasielscy radni, pomimo, że część z nich ma temat rzeki wpisany w swój program wyborczy. Bo jak inaczej wytłumaczyć tę bezczynność? Ciężko to skomentować.

A o problemie pisaliśmy już:

My możemy tylko przestrzec przed kąpielą w Nasielnej oraz w rzece Wkra. Wszak Śmierdziołka wpływa kawałek dalej wprost do Wkry.

Dziękujemy mieszkańcom i stowarzyszeniu Nasielsk Baszta Team za wspólny udział w akcji „Nasielna – posprzątajmy razem”. Ilość śmieci, jak co roku zatrważa. Na wodzie, pod wodą (niestety tym razem mętność rzeki nie pozwoliła na wyłapanie wszystkich śmieci), czy na brzegu. Dominowały odpady budowlane oraz butelki szklane. Nie zabrakło butelek po witaminkach dla dzieci. Śmieci płynące nurtem wyłapaliśmy i posegregowane oddaliśmy do PSZOK.
Dla przypomnienia film z poprzedniej akcji sprzątania Nasielnej: https://www.facebook.com/watch/?v=402292377276772

Czy jesteśmy zadowoleni z akcji? Tym razem nie. Ilość śmieci jest tak olbrzymia, że gdyby namówić do takiej akcji kilkadziesiąt osób, to weekendu by nie starczyło, aby ogarnąć odcinek rzeki płynący przez Nasielsk.

Za pomocą Facebooka apelujemy do Burmistrza Nasielska, aby o opisanej i udokumentowanej przez nas sytuacji powiadomił Wody Polskie, skoro przy pomocy swoich urzędników przez 2,5 roku nie dał rady problemu rozwiązać.

Przy okazji apelujemy również do tej części grzybiarzy, którzy „przy okazji” zbierania grzybów, śmiecą w lasach. Przykre jest to, że w środku lasu możemy znaleźć ledwie co opróżnione flaszki. „Las nie jest wasz! Zabierz śmieci ze sobą.”
Do zobaczenia na kolejnych akcjach! Najbliższa 9 października na Wkrze, ale w planach mamy pomysł na kolejną akcję.

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk