Gmina Nasielsk i niby obwodnica

Bareja nas nie opuszcza. W ramach przetargu, miały być wykonane trzy ulice: Podmiejska, Przechodnia i Łączna. Potem pojawiło się brakujące 0,5 mln zł. Ale jak powiedział jeden z radnych „gdyby pan, panie burmistrzu chciał mniej, to by się dało”. Później była deklaracja burmistrza, że pójdzie do Sądu z firmą, jeżeli nie zrealizuje warunków umowy (szczegóły pod linkiem naszej gazetki https://www.aktywnynasielsk.org.pl/…/Aktywny_Obserwator…), a na ostatniej sesji mogliśmy usłyszeć:

Gmina Nasielsk i niby obwodnica

„Takie decyzje podjąłem, że wyciąłem cały ten kawałek, patrząc na koszty jakie tam są, żeby nie dokładać.”

burmistrz Bogdan Ruszkowski

O co chodzi? Nasz samorząd zrezygnował z części zadań w ramach przetargu z budowy nasielskiej obwodnicy.

Wytłumaczmy to na przykładzie:

Wyobraźcie sobie Państwo, że budujecie dom. Ogłaszacie przetarg, dostarczając cały komplet informacji (projekt, dokumentację geologiczną, informując kiedy chcą państwo się wprowadzić). Zgłosiło się kilka firm, a jedna z nich wygrywa. W trakcie budowy okazuje się, że warunki geologiczne są niekorzystne, a firma żąda od was dodatkowych pieniędzy. Ale hola, hola! Projekt geologiczny był i informował o tym.
Jak byśmy postąpili? Czy zaakceptowalibyśmy dokończenie budowy, ale np. bez dachu lub wzmocnienia fundamentów?”

Tak mniej więcej postąpił burmistrz Ruszkowski. Prawdziwy gospodarz chyba by dopilnował, aby praca była dokończona zgodnie z umową.

Dla nas rezygnacja z realizacji całego zadania obejmującego ulice: Podmiejską, Łączną i Przechodnią w kontekście rosnących cen oraz oczekiwań przez firmy, że umowy będą zrywane, bo następny przetarg będzie dla nich korzystniejszy jest co najmniej dyskusyjna i stawia wiele pytań.

Proszę się jednak nie martwić. Choć zrezygnowano z części zadań z przetargu, to inwestycja ulic Podmiejskiej i Łącznej zostanie dokończona z otrzymanych niedawno kilku milionów złotych z Rządowego Programu Polski Ład. Pytanie kto na tym zyska?

Nad Nasielskiem wisi fatum. O co byśmy się nie zwrócili nie jest zrobione dobrze” powiedział na jednej z sesji nasielski radny. A my mamy deja vu, bo to kolejny przetarg, z kolejnym przekroczonym budżetem i z kolejnym przekroczonym terminem zakończenia prac. Przypomnijmy, że budowa tego 742 m odcinka za kwotę 3,1 mln zł miała się zakończyć 27 listopada.

A Bareja w niebie układa kolejny scenariusz… bo teraz z obiecanej obwodnicy miasta, będziemy mieli jakby prawie obwodnicę.

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk