Gminny Program Rewitalizacji dla Gminy Nasielsk

Jedna z ostatnich uchwał Rady Miejskiej w Nasielsku ubiegłego roku, dotyczyła przedłużenia Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Nasielsk. Radny Świderski, który doświadczenie w radzie ma od 2010 r. swój głos poparcia za tą uchwałą wyraził bardzo optymistycznie „Mam nadzieję, że przedłużenie programu ma na celu sięgnięcie po środki zewnętrzne”. Reszta radnych nie powiedziała nic, a sama uchwała została przyjęta jednogłośnie przez 14 radnych.

Warto może przybliżyć ten program, który obowiązywał na lata 2016-2020 i został (teoretycznie z powodów Covidowych) przedłużony właśnie na mijający rok. Jakie zadania wykonał burmistrz Ruszkowski z uchwały Rady Miejskiej?

Gminny Program Rewitalizacji dla Gminy Nasielsk

Program wskazywał obszary, które należy poprawić, aby uzyskać poprawę jakości życia zarówno w sferze społecznej jak i przestrzeni publicznej.

Słowo rewitalizacja w tym dokumencie pojawia się 37 razy, a projekty były szeroko konsultowane m.in. z młodzieżą nasielskich szkół.

  • Zagospodarowanie budynków i teren przy GS SCh przy zbiegu ulic POW i Warszawskiej. Muzeum Historii Nasielska, a także targi produktów regionalnych i rozbudowana baza gastronomiczna – to niektóre z zapisów uchwały.
  • Piękny i przyjazny Skwer Jana Pawła II, gdzie można bezpiecznie wypocząć, napić się kawy uczestniczyć w uroczystościach państwowych lub podziwiać iluminację świetlną fontanny, to cele jakie stawiali radni dla tego miejsca.
  • Zmianie miał również ulec park przy ul. Kościuszki. Wśród drzew, mieliśmy mieć miejsce do zabaw plenerowych, a także odwiedzać wystawy i ekspozycje. W tym miejscu miał znajdować się również jeden z kilku zaplanowanych szaletów miejskich.
  • O przebudowie i dostosowaniu pracowni i pomieszczeń Nasielskiego Ośrodka Kultury nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Na ten obiekt Urząd Miejski w Nasielsku otrzymał niedawno dofinansowanie 4 mln zł. i jest to jedyne dofinansowanie zewnętrzne, o które apelował radny Świderski, z szeregu inwestycji programu rewitalizacji.
  • Plac koło DPS. Ile to już razy na ten temat pisaliśmy. A co miało tam być? Plac zabaw, workout dla młodzieży, tężnia solankowa dla starszych, ścieżki do spacerów i biegania, amfiteatr, pogłębiona i oczyszczona rzeka Nasielna. Do tematu jeszcze niebawem wrócimy.
  • Stadion miejski, ale nie tylko jako miejsce do piłki nożnej, ale prawdziwy stadion umożliwiający uprawianie wiele dyscyplin sportowych. Obecnie realizowany jest I etap tej inwestycji za kwotę ponad 4 mln zł z czego 2,3 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (to nie jest dofinansowanie). Przebudowa kilkukrotnie przekładana, powinna zakończyć się kilka miesięcy temu.
  • Świetlica socjoterapeutyczna miała mieć swoją siedzibę w Domu Nauczyciela. Ostatecznie w wyremontowanym budynku od września br. znajduje się Nasielski Dom Edukacji i Historii.

Radni głosują nad uchwałami. Zadaniem burmistrza jest realizacja postanowień radnych. Oczywiście sama uchwała bez środków finansowych ma zerowe szanse na powodzenie, ale po to są pracownicy nasielskiego urzędu, aby m.in. starali się o środki zewnętrzne, które przy tak dużej ilości inwestycji, są niezbędnym źródłem dofinansowania.

Jak ta współpraca naszych przedstawicieli w samorządzie wygląda możemy się przekonać każdego dnia na nasielskich ulicach.

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk