Solidarność samorządów z narodem Ukraińskim

Solidarność z narodem Ukraińskim przez kilka ostatnie dni zatacza coraz większe kręgi. Ludzie z całego świata deklarują swoje wsparcie i pomoc humanitarną. Rzeczą naturalną jest to, że Polska jako najbliższy sąsiad również zadeklarowała swą pomoc.

W województwie mazowieckim samorządy z dużych miast jak: Warszawa, Ciechanów, Radom czy Legionowo działają intensywnie od kilku dni. Ale również mniejsze samorządy z okolic naszej gminy nieprzerwanie przez cały weekend wspólnie z mieszkańcami organizują różne formy pomocy. Władze Wieliszewa, Nowego Dworu Mazowieckiego, Serocka, Pułtuska, Płońska oprócz wyrazów potępienia agresji Rosji, zapewniły o swojej solidarności z narodem Ukraińskim. Ale ważna jest również deklaracja władz tych miejscowości o realnej pomocy. Wraz z mieszkańcami samorządy zapewniają bezpieczne warunki kobietom, dzieciom i osobom starszym z dala od działań wojennych. Wyzwań będzie bardzo dużo, bo sprawy takie jak: opieka medyczna, pomoc społeczna czy nauka w szkołach wymagają niewątpliwie dodatkowych środków pieniężnych oraz zmian prawnych. Ale najgorszą rzeczą jest nicnierobienie.

Solidarność samorządów z narodem Ukraińskim

Najbezpieczniejszą strategią w obliczu wojny Polski z Rosją i zagrożeniem wspólnych interesów (Anglii i Rosji) jest najdłużej nierobienie nic”* – jest to cytat dotyczący stanowiska premiera Anglii Lloyda Georg’a z czasów wojny polsko-bolszewickiej.Jesteśmy świadkami, że chyba świat wyciąga wnioski z historii…

*N.Davies „Orzeł biały, czerwona gwiazda”