Inwestycje nasielskiego samorządu pod znakiem zapytania?

Dwie z sześciu najważniejszych inwestycji gminy Nasielsk na ten rok zostały rozstrzygnięte. Niestety firmy budowlane dyktują ceny znacznie przekraczające zaplanowane przez burmistrza Ruszkowskiego w budżecie kwoty.

Oferta na rozbudowę sieci drogowej od ulicy Łącznej do Chrcynna przekroczyła aż o 265%. 6 mln zł jaką samorząd chciał na ten cel przeznaczyć okazała się zbyt niską kwotą. Jedyna oferta, która została złożona opiewała na kwotę prawie 22 mln zł!!!

Planowana kwota 260 tys zł okazała się również za niska na modernizację budynku świetlicy w Jackowie Dworskim. Radni zdecydowali o zwiększeniu budżetu na ten cel o 57% i 200 osobowe sołectwo z okręgu radnego Kalinowskiego doczeka się swojej świetlicy i miejsca do zabawy.

Czy oferowane ceny w przetargach w Nasielsku są wyjątkowe? Sprawdziliśmy kilka okolicznych gmin i porównaliśmy przetargi na roboty budowlane od początku roku. Oferowane przez firmy kwoty, przekraczające kilkadziesiąt procent są niemal normą. Z tego powodu część samorządów zmienia swoje plany inwestycyjne i podejmuje decyzje o rezygnacji.

Inwestycje nasielskiego samorządu pod znakiem zapytania?

Przywołany przez nas przetarg drogowy ulicy Łącznej do Chrcynna okazał się najbardziej niedoszacowany. Podobnie było w Nowym Dworze Mazowieckim przy przetargu drogowym (przekroczona oferta 253%) oraz przetargu z przed kilku dni w Zakroczymiu na zagospodarowanie rynku miejskiego wraz z oświetleniem (przekroczona oferta 228%).

Nasielsk w 2022 r. czeka co najmniej jeszcze kilka przetargów. W pierwszym kwartale miał być ogłoszony przetarg na rewitalizację skweru Jana Pawła II. Modernizacja NOK i przyległego skweru, budowa kanalizacji sanitarnej oraz termomodernizacja budynków użyteczności publicznej czekają w kolejce. Czy starczy czasu i funduszy?

„Plany inwestycyjne burmistrza na 2022 rok są ambitne i oczekiwane. Oby były zrealizowane z należytą starannością, w terminie i bez dokładania dodatkowych środków finansowych”. – tak pisaliśmy w poście w lutym br.: https://www.aktywnynasielsk.org.pl/2022/02/02/inwestycje-w-nasielsku-w-2022/

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk