Nasielskie ekologiczne przedszkole najdroższe w utrzymaniu w Polsce?

Miał to być proekologiczny, niskoenergetyczny budynek, który pozwoli na bardzo tanie użytkowanie. Życie jednak pokazało, że budynek nie był tani w budowie, a tym bardziej nie jest tania jego eksploatacja. Zainstalowane pompy ciepła, fotowoltaika i solary znacznie podniosły koszty budowy przedszkola, które ostatecznie wyniosły kilkanaście milionów złotych. Komisja rewizyjna w roku 2020 analizująca wysokie rachunki za prąd w przedszkolu samorządowym, postawiła wiele pytań, pozostawionych jednak bez odpowiedzi.

Pod koniec ubiegłego roku radny Rodryg Czyż dokonał szczegółowej analizy zużycia prądu Samorządowego Przedszkola i Żłobka w Nasielsku. Nasielskie przedszkole jest najprawdopodobniej najdroższym, jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej budynkiem w Polsce.

A co na to nasza władza? Zastępca burmistrza Andrzej Waldemar Kordulewski zapewnia, że gmina podjęła działania zmierzające do ograniczenia kosztów zużycia energii w tym obiekcie. Twierdzi, że nie ma dramatycznej sytuacji, a winą obarcza m.in. ostatnie podwyżki prądu.

Słowo komentarza:

Przedszkole (i żłobek) w jednym „ekologicznym” budynku w roku 2021 zużyło energię elektryczną za kwotę 317 085 zł. Natomiast rachunki za olej opałowy, pellet, energię elektryczną i gaz w pozostałych ośmiu gminnych placówkach oświatowych wyniosły 599 847 zł. Prawie drugie tyle. Fakt, ale te budynki gdyby je zsumować po pierwsze mają dużo większą kubaturę, a po drugie nie ma tam ekologicznych rozwiązań.

Horrendalne rachunki za energię elektryczną w nasielskim przedszkolu zostały zauważone i nagłośnione przez mieszkańców w 2018 roku. Temat jest na tyle niewygodny, że komisja rewizyjna miała do tematu powrócić, ale tego nie zrobiła. Zapewnianie, że „samorząd działa” niestety nas nie uspokoiło, nawet gdy zapewnia o tym samozwańczy pionier nasielskiego samorządu (cdn.)