V sesja rady miejskiej w Nasielsku – zapytania mieszkańców

„Ludzie sami o siebie nie dbają i dopóki nie będzie odpowiednich przepisów, to nieczystości płynne będą wylewane. Często wracam późno z pracy i wiem jaki jest smród na wsi – sołtys Siennicy Mirosław Stelmach

V sesja rady miejskiej w Nasielsku

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Jaskółowa

Adam Mikucki zapytał burmistrza o wydawane warunki zabudowy i kontynuację planu dla Jaskółowa etap 2. Kolejne pytanie dotyczyło budowanej sali sportowej w Popowie Borowym i Budach Siennickich: przekroczonych wartości cieplnych na 1 okno oraz braku informacji na tablicy informacyjnej o nowym inspektorze nadzoru. „Dwa miesiące temu zgłaszałem uwagi panu Kasiakowi w sprawie sali w Budach Siennickich, od tego czasu nic się nie dzieje”. Trzecie pytanie dotyczyło podjętej kontroli w stosunku do pana Mikuckiego. „Dlaczego burmistrz Nasielska dopytuje sąsiednie gminy na mój temat?”. W ostatnim pytaniu pan Mikucki zapytał burmistrza, dlaczego nie informuje społeczeństwa o umorzonych śledztwach lub tych, które są wszczęte w stosunku do urzędników?

Pan Ruszkowski odpowiedział, że warunki zabudowy, po uprzednim zawieszeniu są teraz wydawane, a drugi etap jest w trakcie procedowania. W sprawie okien inspektor nadzoru pisemnie poinformował, że zgodnie z załączonym certyfikatem są one poprawnie zamontowane. Osoby, które przebywają na terenie Nasielska są również sprawdzane gdzie składają deklaracje w sprawie odpadów. Uwagi do sali w Budach Siennickich – zarówno pani dyrektor jak i mieszkańców – zostały zgłoszone. Prace naprawcze będą realizowane w okresie ferii i wakacji w ramach gwarancji. Natomiast sala w Popowie Borowym zgodnie z projektem naprawczym jest wykonywana, a przed oddaniem do użytku zostanie dokładnie skontrolowana. Inspektor zostanie dopisany do tablicy. W sprawie prowadzonych śledztw burmistrz odpowiedział, że są prowadzone sprawy w sprawie decyzji lokalizacji celu publicznego, a drugiej sprawy nie pamięta o co chodziło.

Pytania Stowarzyszenia Aktywny i Czysty Nasielsk

Pytania do burmistrza ze stowarzyszenia Aktywny i Czysty Nasielsk zadał Robert Sierzputowski. Dotyczyły one finansów i czystości gminy. W nawiązaniu do słów pana Ruszkowskiego z kampanii wyborczej o „zintensyfikowaniu pozyskiwania funduszy zewnętrznych”, pan Sierzputowski zapytał na ile inwestycji z tegorocznego budżetu zostało złożone zapotrzebowanie o środki zewnętrzne. Drugie pytanie również związane z deklaracją wyborczą dotyczyło wniosków, jakie wyciągnął pan burmistrz z nadzoru nad inwestycjami gminy przez podległych pracowników, aby mieszkańcy nie musieli poświęcać swojego wolnego czasu i sprawdzać prac UM. W kolejnym pytaniu pan Sierzputowski zapytał burmistrza czy jest możliwość zaangażowania biura prawnego, do opiniowania pism skierowanych od mieszkańców. Pan Sierzputowski poprosił również pana Ruszkowskiego o rozważenie możliwości opiniowania decyzji wydawanych przez burmistrza Nasielska. W tym punkcie przytoczona została decyzja lokalizacyjna dla Jaskółowa, która nie była opiniowana przez prawników. Konsekwencją jej wydania może być kamień zawieszony u szyi naszej gminy w przypadku zasądzenia przez sąd odszkodowania w kwocie 50 mln zł dla inwestora. W tej sprawie jest również prowadzone śledztwo w prokuraturze. „Być może można byłoby tego uniknąć, gdyby decyzja ta była skonsultowana z prawnikami” – dodał pan Sierzputowski. „Dlaczego spółka Nasielskie Budownictwo Mieszkaniowe przynosi stratę i dlaczego od wielu lat ta spółka, w której gmina ma 100% udziału nie buduje” – to kolejne pytanie zadane przez p. Sierzputowskiego. Kolejne pytanie dotyczyło posiadanego certyfikatu jakości UM i nie przestrzegania przez wszystkie wydziały obowiązujących norm np. nie umieszczania w stopce pism autorów. Również w sprawie jakości i komunikacji pomiędzy mieszkańcami, a urzędem padło pytanie o zakaz udzielania informacji, który otrzymał pan Wójciak. „Czy UM jest instytucją publiczną i czy ma problem z przekazywaniem informacji kto umieścił komentarz?”. Pan Sierzputowski zapytał „Czy pan Wójciak jest zatrudniony w UM w ramach konkursu czy jest to efekt podziękowań dla tego pana za pomoc w kampanii wyborczej?”. W kolejnym pytaniu pan Sierzputowski nawiązał do dzienników elektronicznych. „Kiedy, za jaką sumę i czy we wszystkich szkołach naszej gminy będą wprowadzone?”. Ostatnie pytanie dotyczyło czystości naszej gminy. Pan Sierzputowski przypomniał słowa, które powiedział kilka dni wcześniej na komisji infrastruktury: „moglibyśmy ubiegać się o miano najbrudniejszej gminy w Polsce”. Korzystając z obecności radnych oraz sołtysów z gminy Nasielsk, zaapelował abyśmy wspólnymi siłami podjęli działania, których celem jest czystość naszej gminy. Przyłączmy się do akcji organizowanej przez UM z okazji Dni Ziemi i wysprzątajmy naszą gminę.

Pan burmistrz odpowiedział, że wnioski na dofinansowanie zostały złożone na „Dom Nauczyciela” i Nunę. Z uwagi na to, iż UM nie ma specjalistów z każdej dziedziny, wybierani do nadzoru są inspektorzy z doświadczeniem. Teraz przy wszystkich decyzjach i umowach musi być podpis zaopiniowania przez biuro prawne. Burmistrz poinformował, że pilnuje aby każdy wydział w stopce umieszczał adnotacje kto te pismo sporządził. Jeżeli są uwagi, to proszę je zgłaszać. Natomiast nie ma zakazu udzielania informacji kto przygotował daną odpowiedź. Każdy wydział przygotowuje odpowiedzi dla mieszkańców, które powinny być ścisłe. „W przypadku pytań trudnych, chcę aby odpowiedź była udzielona pisemnie” – dodał burmistrz. Pan Wójciak jest zatrudniony jako pomoc administracyjna w ramach biura pracy. Jeżeli ten pan będzie się sprawdzał, to po trzech miesiącach konkurs zostanie ogłoszony. Dzienniki elektroniczne (Vulcan) będą we wszystkich szkołach od nowego roku szkolnego. NBM jeżeli nie będzie budowało, to na utrzymaniu nieruchomości będzie wykazywało straty. NBM ma przygotowany projekt, który chciałby jak najszybciej na ul. Płońskiej wybudować. „Więcej własnych terenów nie mamy” – uzupełnił burmistrz. Odnosząc się do porządków w gminie, pan burmistrz podziękował sołtysom za ich pomoc, którzy w ciszy i w spokoju, dbają o porządek na terenach gminnych.

Pan Bogdan Ziemiecki sołtys wsi Dębinki odpowiedział, że my, nasze pokolenie gminy nie zaśmiecamy. My ją sprzątamy, a młodzież jadąc samochodem wyrzuca do rowów śmieci. Natomiast sołtys Siennicy, pan Stelmach stwierdził, że ludzie sami o siebie nie dbają i dopóki nie będzie odpowiednich przepisów, to nieczystości płynne będą wylewane. „Często wracam późno z pracy i wiem jaki jest smród na wsi” – dodał pan Stelmach.
Pan inspektor Leszczyński dodał, że jest możliwość zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa związanych z nielegalnymi wysypiskami lub paleniem śmieci w piecach. Zgłoszenie to jest anonimowe, a policja dopilnuje, aby ta sprawa była rozwiązana do końca. Mapa ta będzie przydatna podczas akcji sprzątania gminy Nasielsk.

Przedłużenie ulic w Nasielsku

Pani Wanda Modzelewska w imieniu mieszkańców – właścicieli 17 działek, zwróciła się z ponowną prośbą o przedłużenie ulic Broniewskiego – Tuwima – Poniatowskiego – do ulicy 11-go Listopada. Temat tych działek był poruszany dwa lata temu z panami: Ruszkowskim i Lubienieckim. Przypomniała, że teren ten był przewidziany na ciąg dróg w unieważnionym trzy lata temu MPZP. Rozbudowa w tym kierunku spowodowała napływ nowych mieszkańców, którzy poprzez podatki powiększyliby budżet naszej gminy. Działki usytuowane w środku miasta nie są wykorzystywane ani na cele rolnicze ani budowlane. „Głosowaliśmy na państwa z wiarą, że zrozumiecie i poprzecie nasze potrzeby” – dodała pani Modzelewska.

Pan Burmistrz odpowiedział, że aby przejąć te działki zgodnie z prawem trzeba skorzystać ze specustawy. Konieczna jest również zmiana w budżecie. „Być może kawałkami trzeba będzie tę drogę wykupywać” – zakończył pan Ruszkowski.

2 x 39 DJP czyli hodowla trzody chlewnej pod Nasielskiem

Pani Sucharzewska, przybliżyła temat, o którym mieszkańcy Psucina dowiedzieli się kilka dni temu. „Z ujęć wodnych z naszego terenu korzysta kilka sołectw. Czy pan burmistrz wydając decyzję o warunkach zabudowy wziął pod uwagę skumulowane oddziaływanie na środowisko? Inwestycja polegająca na budowie chlewni trzody chlewnej jest zlokalizowana na dwóch działkach położonych obok siebie. Czy złożenie warunków na 40 DJP (jednostka przeliczeniowa inwentarza – autor) nie była ominięciem prawa, tym bardziej, że wcześniej był składany wniosek na 60 DJP, a wtedy są już wymagane dodatkowe zezwolenia” – dopytywała pani Sucharzewska. „Czy przy wydaniu decyzji została wzięta pod uwagę wystarczająca ilość ziemi, którą inwestorzy posiadają? Czy pan burmistrz wziął pod uwagę pozwy do sądu związane ze spadkiem wartości nieruchomości. Teren, na który wydana jest decyzja nie ma drogi dojazdowej? Którędy mają iść transporty” – dopytywała pana Smarzewska.
Marcin Tracz zapytał czy prawo zabrania, aby Wydział Środowiska sprawdził czy ta inwestycja będzie miała negatywny wpływ na środowisko i ujęcie wody lub skonsultować to np. z RDOŚ? „Sprawa ta jest kolejną, w której brak jest uregulowań w MPZP. Czy UM przygotowuje kolejne miejscowe plany dla naszej gminy” – dopytał pan Tracz.

Bogdan Ziemiecki ze wsi Dębinki zapytał gdzie w takim razie mamy budować chlewnię jak nie na wsi? „Powinniśmy wspierać takich ludzi, którzy chcą otwierać taką produkcję” – dodał. Odpowiadając panu Ziemieckiemu, mieszkanka wsi Psucina pani Strzelczak, zaproponowała, że niech chlewnia powstanie na wsi u pana Ziemieckiego. Pani Strzelczak podkreśliła, że wieś niech będzie wsią z zapachami, które ona pamięta. „Budowana chlewnia w środku wsi będzie zmorą dla mieszkańców, którzy mają rację, że protestują” – zakończyła.

W imieniu burmistrza odpowiedzi udzieliła pani Strzelecka. Zostały złożone wnioski o warunki zabudowy przez dwóch oddzielnych inwestorów, na dwie oddzielne działki. Strony postępowania zostały powiadomione, a decyzje wydane zgodnie z obowiązującym prawem. W tym przypadku nie ma powiązania technologicznego, a tylko w takim przypadku bierze się pod uwagę całe oddziaływanie.
„Samymi planami nie rozwiążemy problemu. W naszej gminie mamy nadwyżkę działek budowlanych, a ich wprowadzenie może uderzyć w samych mieszkańców, ponieważ okaże się że 20% działek budowlanych będzie skasowana” – powiedział pan Ruszkowski.

Oświetlenie na Ogrodowej

Pani Pietrzak z ul. Owocowej dopytywała burmistrza o montaż oświetlenia. Otrzymana odpowiedź o możliwości zamontowania 1 lampy na tej ulicy jest nie satysfakcjonująca. Na tej ulicy są schadzki młodzieży, która spożywa alkohol. Z tego powodu jest tam niebezpiecznie. Montaż 2-3 lamp by w zupełności wystarczył.
Pan Lubieniecki odpowiedział, że osobiście przejeżdżał tą ulicą. „Burmistrz dołoży 2-3 lampy to nie jest tak dużo” – odpowiedział Przewodniczący.

Lisy na ul. Owocowej

Problem lisów na ul. Owocowej został podniesiony na sesji przez panią Katarzynę Stasiak – „Na tej ulicy mieszka dużo dzieci. Nie ma również oświetlenia i z powodu min. lisów boimy się wypuszczać z domów nasze dzieci”.
W imieniu burmistrza odpowiedzi udzieliła pani Szymańska. Wydział Środowiska jedynie może wnioskować o zwiększenie liczby odstrzałów tych zwierząt. Natomiast w teren zabudowany żaden myśliwy nie przyjdzie. Pani Szymańska zaapelowała, aby nie zostawiać jedzenia na zewnątrz, bo lisy w jakimś celu przychodzą.

Ekoaktywny nie na stronie UM w Nasielsku

Pan Tracz zapytał dlaczego UM, pomimo wielokrotnych próśb, nie udostępnił na swojej stronie informacji o programie „Ekoaktywni” Stowarzyszenia Aktywny i Czysty Nasielsk. Jest to program skierowany do młodzieży z gminy Nasielsk.
Burmistrz odpowiedział, że jest bardzo dużo osób, które chcą zamieszczać informacje na naszych stronach. Jeżeli UM publikuje informacje od innych podmiotów to tylko te, które współfinansuje np. mural guzikowy.

Nasielski cmentarz

Robert Siwy mieszkaniec Nasielska zapytał radnego Brodowskiego o jego plany dotyczące lokalizacji nasielskiego cmentarza. „Czy podjął pan w tym zakresie jakieś działania i czy wybrał pan lokalizację?”. Natomiast pana burmistrza pan Siwy, zapytał czy w UM są prowadzone jakieś prace związane z budową nowego cmentarza. Jarosław Ruciński w tym samym temacie dopytał burmistrza czy będą prowadzone konsultacje z mieszkańcami.
Burmistrz odpowiedział, że w chwili obecnej nie ma żadnych sformalizowanych działań w tym zakresie. Na pewno trzeba będzie przystąpić do opracowania studium i planu, aby znaleźć jak najkorzystniejsze rozwiązania, ponieważ cmentarz w Nasielsku, który obsługuje trzy parafie ma ograniczone już możliwości. Pan radny Brodowski, odpowiedział że kadencja jest długa i w którymś momencie na pewno temat zostanie podjęty. Aby sprawę cmentarza przedstawiać medialnie jest jeszcze za wcześnie.

Różności mieszkańca Nasielska

Jarosław Ruciński, mieszkaniec Nasielska zapytał pana burmistrza o zasadność i poniesione koszty użycia beczkowozu w celu wysprzątania jednej z ulic w Nasielsku. Pan Ruciński zapytał również o pomysły burmistrza na rozwiązanie i walkę ze smogiem w Nasielsku. „Czy nie warto byłoby zamontować czujnik na UM, aby nas informował o nieprzewidzianych skutkach budowanego zakładu konfekcjonowania lakierów na ul. Elektronowej oraz zamontować sieć czujników miejskich informujących o jakości powietrza, tak jak robią to inne gminy” – dopytywała pan Ruciński. Kolejne pytania dotyczyły remontu placu Nivea i przeciwdziałaniu libacji alkoholowych na tym placu. Pan Ruciński zapytał również pana burmistrza o pomysł dla młodzieży, aby mogła spędzać swój wolny czas. „Kiedy zacznie się praca na ul. Leśnej, jakie będzie przeznaczenie budynku „Domu Nauczyciela” oraz kto formalnie odpowiada za wpisy UM na FB?” – to były ostatnie pytania pana Rucińskiego.
Burmistrz odpowiedział, że ul. Leśna w tym roku będzie realizowana. ZGKiM przygotuje podwórko Nivea, aby dzieci mogły bawić się tam bezpiecznie. Natomiast w okolicach podwórka, na wniosek komendanta policji są wprowadzone dodatkowe patrole. „Od ilości zamontowanych czujników, jakość powietrza nam się nie poprawi. W celu poprawy jakości powietrza zakupię zamiatarkę. Zbierane są również deklaracje chętnych do podłączenia sieci gazowej. Natomiast Francuzi najprawdopodobniej się wycofali ze swojej inwestycji – nie wiem z jakich powodów” – zakończył pan burmistrz.

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk

Dodaj komentarz