Nadal duże zagrożenie pożarowe w gminie Nasielsk

Ostatnie opady nie wiele w praktyce dały. Wilgotność ściółki w nasielskich lasach jest wciąż bardzo niska. Prosimy o szczególne uważanie przy obszarach leśnych.

Mieliśmy zapowiadane przygruntowe przymrozki zależne od lokalnych warunków mikroklimatu środowiska. Maj jest miesiącem kiedy dość często układy baryczne są tak usytuowane, że sprzyjają napływowi zimnych mas powietrza. Stąd ”tradycja” występowania Zimnych Ogrodników w okolicy I dekady maja. Silne nasłonecznienie i długość dnia da dziś dużą amplitudę temperatury szczególnie przy gruncie, gdzie przez słaby wiatr będzie łatwo się nagrzewać w zależności od albedo powierzchni. Pozwalać to będzie dalszemu wysuszaniu się ziemi w gminie Nasielsk.

Szansa opadów

W piątek przez kraj ma przejść chłodny front atmosferyczny, który będzie pierwszym zastrzykiem i ulgą dla spragnionej wody przyrody. Oby to był początek nadrabiania zaległości, bo miesiąc ten zapowiada się z ujemną anomalią temperatur co może wskazywać na częstsze strefy opadowe, które właśnie z reguły obniżają temperatury.

Ł.M.
Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk

Dodaj komentarz