Dąb nasielski takiego 1 listopada nie pamięta…

W pamięci nasielszczan i przyjezdnych, którzy co roku odwiedzają Nasielską nekropolię widok jego jest dobrze znany. Wielki dąb szypułkowy króluje na tle cmentarza w parku parafialnym. Wraz z kościołem tworzy niepowtarzalny krajobraz.

Księdza Sad - nasielski dąb

Dziś prawdopodobnie tego dnia pierwszy raz był samotny, bez tłumów zmierzających na groby swoich bliskich. Jego opadające liście mogłyby swobodnie dolecieć pod bramę cmentarza, które były zamknięte na kłódki i łańcuch. Mimo sędziwego wieku dobrze się trzyma i wydaje się zdrowy. Przetrwał I i II wojnę światową, bitwy z 1920 roku, czasy napoleońskie czy czasy zaborów. Miał szczęście także podczas katastrofy lotniczej w lipcu 1976 r., kiedy PZL TS-11 ”ISKRA” rozbił się nieopodal.

Cmentarz w Nasielsku

W roku 1976 został uznany za pomnik przyrody. Drzewo posiadało wtedy obwód 583 cm, co już szacować można było mu ok. 300 lat, a minęły już 44 lata od tamtego roku. Choć ustalenie dokładnego wieku drzewa jest zwykle niemożliwe to liczby można podawać jako przybliżone. Jednak patrząc na rozmiary i wiek innych dębów w Polsce można stwierdzić, że Nasielski Dąb ma ok. 300-350 lat.

Księdza Sad - nasielski dąb

Wokół przyrodniczego ”staruszka” mogło zapisać się wiele wydarzeń. Jeśli mają państwo jakieś fotografie, opowieści lub informacje, ciekawostki z nim związane to też chętnie je poznamy.

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk