Uroczyste odsłonięcie murala w Starych Pieścirogach

„Oto za nasz kraj, za nauki wzgląd
Za hart ducha – Patronowi hołd.”

Hymn SP w Starych Pieścirogach


KSIĄŻĘ JÓZEF PONIATOWSKI (1763-1813).
Bratanek ostatniego króla Polski, generał, minister wojny i wódz naczelny wojsk Księstwa Warszawskiego, poległ, do końca wierny Napoleonowi, w nurcie rzeki Elstery w czasie bitwy pod Lipskiem (Bitwa Napoleona z koalicją antyfrancuską, w skład której weszły: Rosja, Prusy, Austria, Szwecja, Wielka Brytania). Jak dowiadujemy się z przekazów historycznych, był wielkim patriotą, walczącym na wielu frontach o niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej. Jego dewizą życiową był honor.

Honor i ojczyzna, dwa słowa, wpisane na stałe do historii oręża polskiego są symbolem walki do końca, walki honorowej, takiej, którą uosabia właśnie postać księcia.

Uroczyste odsłonięcie murala w Starych Pieścirogach

Książę Józef Poniatowski został wybrany na patrona Szkoły Podstawowej w Starych Pieścirogach i w ten sposób zagościł na stałe na ziemi nasielskiej. Uczniowie, młodzi i dumni, zwarci i gotowi już czekają, żeby w pierwszych dniach września ich patron stanął do apelu, przy okazji uroczystego odsłonięcia muralu, Jemu poświęconemu. Książę pozostanie obecny w przestrzeni historycznej ziemi nasielskiej na dłużej i to w doborowym towarzystwie kawalerów Orderu Virtuti Militari. Generałowie, Aleksander Osiński i Władysław Sikorski, na pierwszym muralu odsłoniętym przy ul. Warszawskiej w Nasielsku, dojrzali i dumni, od roku, patrzą na mieszkańców, którzy w setną rocznicę bitwy o Nasielsk, 16 sierpnia 1920 r. Ich nie zawiedli. Książę Józef Poniatowski też jest kawalerem Orderu Virtuti Militari. Sam król, Stanisław August, odznaczył Go, nowo ustanowionym orderem, za odwagę i męstwo w bitwie pod Zieleńcami (zwycięska bitwa stoczona podczas wojny polsko-rosyjskiej, 18 czerwca 1792).

Kawalerów Orderu Virtuti Militari, wpisanych w historię Nasielska i okolic jest więcej. Może z czasem też będą uhonorowani i pamięć o nich będzie trwać. Książę Józef Poniatowski spoczywa w Katedrze na Wawelu. W krypcie na Wawelu złożone są też szczątki generała Władysława Sikorskiego.

Już dziś o 13:00 uroczyste odsłonięcie muralu w Starych Pieścirogach. Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów!

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk