Nowa linia kolejowa nr 20 przebiega przez gminę Nasielsk

Nie tylko Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej w planach będzie przecinać gminę Nasielsk (o czym wspominaliśmy w komentarzach). PKP PLK rozpoczęło działania zmierzające do powstania nowej linii kolejowej nr 20. Trasa miałaby łączyć odcinek Warszawa Choszczówka/Legionowo z miejscowością Kątne lub Świercze dla prędkości 250km/h.

I tu już robi się znacznie ciekawiej, bo chociaż przez gminę Nasielsk przebiegają 3 warianty to widać, że ich trasy są bardziej zróżnicowane niż obwodnicy.

Szlaki kolejowe w gminie Nasielsk

Planowana linia kolejowa Legionowo Nasielsk nr 20

I tak odcinek pomarańczowy w dużej części pokrywa się z przedwojenną trasą prowadząc m.in. przez Cegielnię Psucką i omijając Pieścirogi przechodzi przez Morgi, Kosewo aż do Kątnych. Wariant zielony i jasnoniebieski początkowo przez naszą gminę przechodzi przez Nunę, Lorcin, Żabiczyn i las w Chrcynnie. Następnie wariant zielony przebiega przez południowe obrzeża Nasielska docierając do Kosewa, żeby w okolicy Mazewa połączyć się z istniejącym szlakiem. Wariant jasnoniebieski przecinając las w Chrcynnie przejdzie przez Pniewo, Głodowo Wielkie i omijając od północy Jackowo Dworskie dotrze do Świercz.

Przetarg i konsultacje społeczne

Z materiałów dostępnych w internecie można wywnioskować, że główny cel linii nr 20 to ruch dalekobieżny (pociągi InterCity) i sama trasa raczej nie będzie miała znaczenia lokalnego. Ale na szczegóły będziemy musieli poczekać aż powstanie dokumentacja przedprojektowa na którą PKP PLK ogłosiło przetarg: https://platformazakupowa.plk-sa.pl/app/demand/notice/public/963/details
Wspomniana we wcześniejszym poście Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej jak i rozbudowa linii Legionowo Nasielsk to też część dokumentu „Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego”, który jest w opracowaniu.

Stacja kolejowa PKP Nasielsk

W ramach opracowania ostatecznej wersji studium zostały ogłoszone konsultacje społeczne, które będą trwały do 10 marca 2020. Uwagi można składać na formularzach dostępnych na stronie https://cpk.pl/pl/inwestycja/ssl. Na tej stronie znajdują się również szczegółowe mapy jak i studium.

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk