Nasielsk się otwiera?

Polska się otwiera. Szkoły, kina, stadiony, pływalnie czy restauracje. Wydaje się, że powoli wracamy do normalności. Ale nie wszędzie! Zdalne sesje obrad Rady Miejskiej w Nasielsku, a nawet niektórych komisji przysparzają niemałych problemów technicznych. Byliśmy świadkami problemów z łącznością, a nawet niemożliwością udziału w głosowaniu. Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie samorządy wybrały „model nasielski” i obradowały w salach zachowując obostrzenia sanitarne przez cały pandemiczny czas.

Problemy techniczne były również podczas ostatniej XXIX sesji 20.05.2021 r. Przy kolejnych „trzaskach w mikrofonie i braku słyszalności” prowadzącego obrady Przewodniczącego Lubienieckiego, padła propozycja Radnego Szarszewskiego o tym, żeby kolejne obrady odbywały się w sposób stacjonarny skoro pandemia wyhamowała. Na taką sugestię zareagował Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Kordowski, mówiąc: „uważam, że na ten moment nie popadajmy w hurraoptymizm i zobaczmy, jak to będzie wyglądało w całej Polsce. Oczywiście można zapytać sanepid.”

Gmina Nasielsk / COVID

Jak to mamy w zwyczaju działamy szybko i wychodząc naprzeciw propozycji Wiceprzewodniczącego Kordowskiego zapytaliśmy Sanepid o to, czy Sesje Rady Miejskiej mogą odbywać się stacjonarnie.

Odpowiedź Sanepidu: „W nawiązaniu do zapytania dotyczącego zorganizowania sesji Rady Miejskiej w trybie stacjonarnym, podczas organizacji takiego spotkania należy zachować zasady bezpieczeństwa, tj. dystans uczestników 1,5 m., osłona nosa i ust poprzez maseczki, stosowanie płynów do dezynfekcji dłoni, wietrzenie pomieszczeń.”

Zapytaliśmy Sanepid również, jak wygląda sytuacja epidemiczna na terenie naszej gminy. Ilość zachorowań w okresie od 1 maja do 20 maja, gdy była Sesja jest znikoma. Sumarycznie przez 20 dni potwierdzony Covid u mieszkańców gminy Nasielsk to 11 przypadków. W tym samym okresie (1.05-20.05) potwierdzonych zgonów spowodowanych Covidem w gminie Nasielsk było 1. Poniżej zamieszczamy jak wyglądała sytuacja epidemiczna Covid-19 na przestrzeni kolejnych majowych dni.

Nas bardzo dziwi, że w 20 tysięcznej gminie w ciągu 20 kolejnych dni jest 11 osób, które chorują i to paraliżuje normalny tryb pracy, tak ważnego ciała jakim niewątpliwie powinna być Rada Miejska. Dziwi to tym bardziej, że osobą która tak obawia się pandemii jest Wiceprzewodniczący Kordowski, który jak wszyscy pamiętają nie nosił maseczki gdy zachorowań w skali kraju było kilkanaście tysięcy. Dziwi nas również to, że część radnych uczestniczy w posiedzeniach rady w pomieszczeniach Urzędu Miejskiego w Nasielsku.
Nasielsk się otwiera?

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk