Apel dotyczący poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w Nasielsku

Post, który kilka dni temu umieściliśmy na naszym profilu, dotyczący przejść dla pieszych, wbrew pojawiającym się komentarzom – również ze strony Urzędu Miejskiego w Nasielsku – nie miał na celu pokazania braku farby na pasach.

Zdajemy sobie sprawę, że po zimie kolor mógł zostać wytarty. Wiemy również, że na części ulic trwają prace kanalizacyjne. Takie tłumaczenie – cytując klasyka byłoby dużym spłaszczeniem tematu lub jak kto woli przerzuceniem winy na Tuska. 🙂

Jesteśmy przekonani, że jak co roku pasy zostaną odmalowane. Malowanie to końcowy etap, który powinien zostać poprzedzony dokładną analizą potrzeb, bo naprawy wymaga min. popękany asfalt, dziury, pozapadany chodnik lub jego brak itp. Nie można zapomnieć o kontroli realizacji prac, a także dopilnowaniu warunków pogwarancyjnych.

W myśl zasady „uderz w stół, a nożyce się odezwą”, pod naszym postem, pojawiły się komentarze pisane z fałszywych kont, których autorzy byli bardzo aktywni podczas kampanii wyborczej. Teraz również te same osoby, próbowały przenieść wstydliwy temat przejść dla pieszych, na działania byłej kandydatki na burmistrza pani Renaty Włodarskiej (nota bene p. Renata odpowiedziała na te komentarze).

Wracając do tematu, na który chcieliśmy zwrócić uwagę, to chodziło nam przede wszystkim o BEZPIECZEŃSTWO! Bezpieczeństwo pieszych oraz kierujących pojazdami. To, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to oświetlenie pasów, dzięki czemu piesi będą widoczni, a kierujący będą mieli zagwarantowaną widoczność, aby na czas zareagować i bezpiecznie wyhamować. W całym naszym mieście niestety takich przejść nie ma. Nawet oświetlenie, które było koło baszty nie wiadomo kiedy i dlaczego – zniknęło. A czarę goryczy przelewa fakt, że Nasielsk bardzo często wieczorami jest nieoświetlony – zwłaszcza wzdłuż głównych ulic: Warszawska – Kilińskiego – Kościuszki. Kolejny problem, na który chcieliśmy zwrócić uwagę jest lokalizacja i oznakowanie przejść dla pieszych. Przejścia: zasłonięte przez słupy, prowadzące zamiast na chodnik po drugiej stronie ulicy, wprost na siatkę lub „w pole”, to równie ważny problem. Są przejścia, przy których znaki pionowe są zasłonięte przez gałęzie lub inne przeszkody. Ale dużym zaskoczeniem był dla nas … całkowity brak przejść dla pieszych. Osiedla domków jednorodzinnych, a także w okolicach: przedszkola, Zespołu Szkół na ulicy Lipowej, poczty, cmentarza, a nawet kościoła nie ma zapewnionych żadnych miejsc, aby piesi bezpiecznie, nie łamiąc przepisów ruchu drogowego przeszli na drugą stronę jezdni. W razie ewentualnego potrącenia wina oczywiście będzie leżała po stronie pieszego, ale moralna przypisana będzie zarządcy drogi, który nie zapewnił odpowiednich warunków dla pieszych.

Nie jesteśmy specjalistami z dziedziny bezpieczeństwa drogowego, dlatego zwróciliśmy się z apelem do naszych władz samorządowych, a także komendanta Policji i proboszcza naszej parafii. Prosimy o dokładną i szczegółową analizę naszych ulic oraz zaplanowanie przejść dla pieszych. W konsultacjach obejmujących całą gminę Nasielsk, niezbędny jest udział społeczeństwa, władz samorządowych i policji. Zachęcamy nasze władze do podjęcia takiej inicjatywy, a na zachętę zaprezentujemy kilka dostępnych na rynku rozwiązań.

Rozwiązania dla Nasielska

Firma Philips Lighting realizuje projekty przejść dla pieszych, w których zastosowane jest dodatkowe oświetlenie skierowane na pasy, aby kierowca widział z daleka pieszego. Natomiast firma Alumast S.A opracowała odblaskowe słupy oświetleniowe, posiadające charakterystyczną powłokę pokrytą szklanymi mikrokulkami odbijającą światło reflektorów samochodowych. Dodatkowo słupy wyposażone są w taśmę LED, która świeci w momencie pojawienia się przechodniów, co umożliwia bezpieczne wyhamowanie pojazdu. Innym, skutecznym rozwiązaniem w miejscach, w których brakuje latarni są oczka LED montowane w asfalcie. Mają one własne źródło zasilania i pracują w całym zakresie temperatur zewnętrznych, mogących wystąpić w Polsce. Są jeszcze progi zwalniające, lustra, sztuczne wyspy itd. Możliwości technologicznych, które oferuje rynek jest bardzo dużo. Ważne, aby zarządcy dróg chcieli skutecznie zadbać o nasze bezpieczeństwo.

Dziś ukazała się informacja na stronie UM, że zostaną wymienione lampy na drodze wojewódzkiej wzdłuż ulic, które również wymieniliśmy w naszym poście. Na pewno jest to krok w dobrym kierunku. Być może przy okazji wymiany lamp, zostaną wymienione również słupy na nowy, nowoczesny design. Czekamy na realizacje tego zadania. Mamy nadzieję, że przejścia tam zlokalizowane będą odpowiednio oświetlone i oznakowane. Mamy również nadzieję, że pozostałe problemy, które zaakcentowaliśmy zostaną należycie potraktowane.

Stowarzyszenie Aktywny i Czysty Nasielsk

Dodaj komentarz